Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cholesterol: Niewidzialny wróg i przyjaciel

opr. jsz
Jego podwyższony poziom nie daje żadnych objawów, może tymczasem stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Mowa o cholesterolu.

Rzadko z własnej inicjatywy sprawdzamy poziom cholesterolu. Najczęściej robimy to przy okazji innych badań, na przykład okresowych zlecanych przez pracodawcę. I chociaż na ogół wszyscy wiemy, że cholesterol może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, to wielu z nas tak naprawdę nie wie, jakie są skutki zaniedbywania badań profilaktycznych i ignorowania zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

Cholesterol jest substancją tłuszczową, produkowaną głównie w wątrobie. Dostarcza się go do organizmu także w pożywieniu. Występuje niemal w każdej komórce ciała. Jest budulcem błony komórkowej, a także surowcem do produkcji niektórych hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych, bez których niemożliwe byłoby trawienie tłuszczów.

Bez cholesterolu człowiek nie mógłby żyć. W nadmiarze jednak może być bardzo szkodliwy. Podwyższony poziom cholesterolu jest jedną z głównych przyczyn rozwoju miażdżycy, chorób serca i innych schorzeń układu krążenia.

O zagrożeniu decyduje nie tylko podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, ale także wartości dwóch jego frakcji - LDL (tzw. zły cholesterol) i HDL (określany jako dobry cholesterol).

LDL potrzebny jest do produkcji hormonów płciowych, kory nadnerczy, witaminy D i do budowy błon komórkowych. Do tych celów wystarczą jednak niewielkie jego ilości. Jeśli jest go w organizmie za dużo, przenika do ścian tętnic i do krwioobiegu tworząc złogi w naczyniach - tak zwaną blaszkę miażdżycową - i zwiększa tym samym ryzyko chorób układu krążenia.

Cząsteczki HDL działają antagonistycznie do LDL - zbierają odłożone w ściankach naczyń cząsteczki cholesterolu i transportują je z powrotem do wątroby, gdzie ulegają one rozłożeniu i wydaleniu. Mówiąc obrazowo - HDL czyści naczynia krwionośne i obniża stężenie złego cholesterolu we krwi.

Specjaliści twierdzą, ze LDL jest lepszym wskaźnikiem ryzyka chorób układu krążenia i zawału serca, niż poziom cholesterolu całkowitego. To właśnie wysoki poziom LDL świadczy o wysokim zagrożeniu odkładaniem cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych i prowadzi do rozwoju miażdżycy tętnic, a w konsekwencji do zawału serca i udaru mózgu.
Jeśli w badaniu poziom cholesterolu całkowitego we krwi przekroczy 200 mg/dl to znak, że grozi nam ryzyko powikłań miażdżycowych.

Niepokoić powinien także spadek poziomu HDL poniżej 40 mg/dl. Im poziom ten jest wyższy tym lepiej. W przypadku LDL jest odwrotnie - im go mniej we krwi, tym lepiej. Pożądana wartość LDL wynosi mniej niż 130 mg/dl. Jeśli wskaźnik ten jest wyższy, wzrasta ryzyko ryzyko powikłań miażdżycowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!