MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cisza na budowie nowego dworca kolejowego w Koszalinie. Co dalej z inwestycją? [ZDJĘCIA]

Jakub Roszkowski
Od czterech miesięcy na budowie nowego dworca kolejowego w Koszalinie nic się nie dzieje.
Od czterech miesięcy na budowie nowego dworca kolejowego w Koszalinie nic się nie dzieje. Radosław Brzostek
Pod koniec 2024 roku nowy dworzec kolejowy w Koszalinie miał być już oddany do użytku. Ale ten termin możemy na pewno włożyć między bajki. Bo budowa od prawie czterech miesięcy stoi.

- Termin oddania gotowego obiektu do użytku na pewno zostanie zmieniony, zapewne będzie to rok 2025, ale na tę chwilę nie podpisaliśmy jeszcze nowych umów, więc dokładnej daty podać nie możemy - słyszymy w PKP.

O co chodzi?

Przypomnijmy, prace budowlane na przebudowywanym koszalińskim dworcu stanęły blisko cztery miesiące temu. Okazało się, że ze względu m.in. na odmienne od przewidywanych warunki gruntowe, konieczne było wprowadzenie zmian w dokumentacji projektowej.

- Biuro projektowe pracowało więc nad nowymi rozwiązaniami. Ale potwierdzam, te prace zostały właśnie zakończone - mówi nam Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP.

- Nowa dokumentacja uwzględnia konieczne zmiany w pierwotnym projekcie budowy nowego dworca w Koszalinie. Przeprojektowaliśmy niektóre rozwiązania konstrukcyjne, a także w zakresie instalacji. Są one istotne z punktu widzenia technicznego dla przyszłego budynku, ale nie będą one miały wpływu na jego wygląd - podkreśla Sarna.

- Obecnie pracujemy nad aneksem do umowy z wykonawcą. Dopiero po podpisaniu aneksu podamy nowy termin zakończenia inwestycji, a także ruszą prace budowlane. Planujemy, że nastąpi to jeszcze latem bieżącego roku - dodaje nasz rozmówca.

Umowa na wyburzenie starego i budowę nowego dworca - z zachowaniem dwóch ścian na których znajdują się zabytkowe sgraffito - została podpisana w lutym 2023 roku. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., dokumentację projektową opracowała pracownia TBI Architekci z Gdańska, a wykonawcą prac jest spółka Alstal z Bydgoszczy. Koszt inwestycji to 44 miliony złotych.

Planowany termin otwarcia nowego dworca w Koszalinie to koniec 2024 roku, ale już na pewno ten termin nie zostanie dotrzymany. Nowy to zapewne rok 2025.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński