Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz w Szczecinku. Zmarli trafili na listę

(r)
Uwagę odwiedzających szczecinecki cmentarz przykuwa lista zmarłych, których groby mogą zostać wkrótce zlikwidowane z powodu nie ponowienia opłaty za miejsce pochówku.
Uwagę odwiedzających szczecinecki cmentarz przykuwa lista zmarłych, których groby mogą zostać wkrótce zlikwidowane z powodu nie ponowienia opłaty za miejsce pochówku. Rajmund Wełnic
Na bramie szczecineckiego cmentarza komunalnego pojawiła się lista zmarłych, za których bliscy nie odnowili opłaty za grób. Jeżeli tego nie zrobią, groby zostaną zlikwidowane.

- Muszę przyznać, że to dość kontrowersyjny sposób dotarcia do rodzin osób pochowanych na cmentarzu w Szczecinku - mówi Czytelnik, który powiadomił nas o liście wiszącej przed wejściem na teren nekropolii od strony ulicy Cieślaka. Znajdują się tam imiona i nazwiska zmarłych, za których miejsca grzebalne bliscy nie ponowili opłaty po upływie 20 lat. Na liście jest kilkaset nazwisk.

- Zgodnie z ustawą po upływie 20 lat, gdy nie zostanie ponowiona opłata za grób, możemy go ponownie wykorzystać - mówi Leszek Ogar, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Szczecinku, które zarządza miejscowym cmentarzem. Szef firmy zapewnia, że PGK nie robi tego na drugi dzień po upływie terminu, ale stara się wszelkimi możliwymi sposobami dotrzeć do rodzin i bliskich zmarłych. Stąd np. duże plansze przy wejściu na cmentarz i poszczególnych kwaterach informujące o tym, że mija właśnie termin uiszczenia opłaty za zmarłych przed 20 laty. - Są groby, za które zapłacono prawie 40 lat temu - Leszek Ogar wyjaśnia, że na liście przy bramie pojawiły się nazwiska zmarłych 30 lat temu i więcej, a za których groby opłaty nie odnowiono.

Prezes PGK mówi, że wywieszenie takiej listy uzgodniono z prawnikiem, czy aby nie narusza się w ten sposób ustawy o ochronie danych osobowych.

- W takim przypadku nie ma o tym mowy - zapewnia Leszek Ogar.

Szef firmy tłumaczy, że ponosi duże koszty utrzymania rozległego cmentarza, płaci za wodę, rozmaite inwestycje i przygotowanie miejsc grzebalnych. - Wszyscy zachwycają się wyglądem cmentarza, ale muszą mieć świadomość, że to kosztuje, nie chcę mówić o kwotach, ale naprawdę sporo - mówi prezes.

Opłaty za groby to praktycznie jedyny dochód na ten cel. Tymczasem według PGK zaległości z tego tytułu dotyczą około 30 procent zmarłych, czyli około 6 z ponad 20 tysięcy grobów na cmentarzu w Szczecinku. Na którym notabene nowych miejsc do pochówków jest już bardzo mało i wkrótce będą się one odbywać na nowym cmentarzu ulokowanym za torami w stronę Marcelina. - Nie chcemy likwidować grobów, ale w końcu będziemy musieli to zrobić, jeżeli na opłaty nie zostaną ponowione - mówi Leszek Ogar.

20-letnia opłata za miejsce pochówku jednej osoby wynosi w Szczecinku 432 złote, a za grób dwuosobowy 864 złote.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!