Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje z Rynkiem w Koszalinie?

Marzena Sutryk
City Box został zamknięty do odwołania. Miasto chce znaleźć nowego dzierżawcę, ale konieczne jest zachowanie procedury, a to potrwa.
City Box został zamknięty do odwołania. Miasto chce znaleźć nowego dzierżawcę, ale konieczne jest zachowanie procedury, a to potrwa. RADEK KOLEŚNIK
Od ponad tygodnia jest zamknięty lokal w samym sercu Koszalina, powszechnie znany jako City Box. Pozamykane są też lokale po sąsiedzku. Dlaczego gastronomia ma się tak kiepsko w centrum?

Najemca, który rok temu wygrał licytację na dzierżawę pawilonu, który stanął na Rynku Staromiejskim, doszedł do wniosku, że dalsze przeciąganie dzierżawy nie ma sensu. Zrezygnował. Złożył już stosowny dokument w ratuszu w tej sprawie. Trzymiesięczny termin wypowiedzenia biegnie. „Klocek” stoi pozamykany na cztery spusty.

Przedsiębiorca zrezygnował ze względów ekonomicznych. Rzeczywistość zweryfikowała bowiem wizję tętniącej życiem restauracji na Rynku Staromiejskim. Wpływy nie były wystarczające, by spokojnie utrzymać i opłacić obiekt, ludzi itd. Co się stało? Miejsce wydaje się wręcz wymarzone do tego rodzaju biznesu, to centrum miasta…

Jakby tego było mało, pozamykały się też pobliskie interesy gastronomiczne - turecki kebab oraz tzw. bar sałatkowy. Nadal działa natomiast pobliska pizzeria, która od lat opiera się zawirowaniom na rynku biznesowym. Choć tam też, gdy trwała przebudowa placu, nie było łatwo. Nieco dalej trafimy też na Maredo - także niezmiennie od lat utrzymuje się w centrum. A sam plac przed ratuszem? Przedsiębiorcy mówią przede wszystkim o braku parkingów, co zniechęca klientów.

- Wiadomo przecież, że ludzie są wygodni i jakby mogli, to wszędzie wjeżdżaliby autem. Na dodatek postawiono przed ratuszem słupki uniemożliwiające parkowanie. Gdy ktoś na chwilę stanie, od razu pojawia się Straż Miejska… - słyszymy.

Jeden z restauratorów mówi nam anonimowo: - Wcześniej cały rok modernizowano Rynek, wykańczając wszystkich wokół bez pardonu. Ludzie omijali to miejsce, bo to był plac budowy. Po drugie - po zrobieniu Rynku miasto mnie zgadzało się na ogródki letnie, po trzecie - wspólnoty nie zgadzają się na koncesję na alkohol; tak, jakby wszyscy chcieli prowadzić „mordownie”. Po czwarte - dostawa towaru, to w 5 minut jest straż miejska z mandatem. Po piąte - blokada na stojaki reklamowe, choć wszędzie na świecie są. Po szóste - brak polityki miejskiej na promowanie centrum. Po siódme - brak parkingów (kolejny podobny głos w tej sprawie - dop. red.). Po ósme - ulice, jak autostrady, zamiast strefy dla pieszych.

Sukces w gastronomii to kwestia nawet 20 osób dziennie w jedną albo w drugą stronę, każdy drobiazg wpływa na liczbę klientów i zabija biznes. - Nieprawdą jest, że nie zgadzamy się na ogródki, mamy na to zgodę Urzędu Marszałkowskiego (była potrzebna z uwagi na dofinansowanie unijne przebudowy placu - dop. red.). Chętni na dzierżawę placu wzdłuż budynku mogą się do nas zgłaszać - mówi Tomasz Czuczak, sekretarz miasta. - Reklamy? Z planu zagospodarowania wynika zakaz umieszczania ich w centrum. To, co w tej chwili jest, to stan zastany z przeszłości. Uda się to uporządkować na podstawie ustawy krajobrazowej. Brak zgody wspólnoty na wydanie koncesji na alkohol - wspólnota ma do tego prawo, a my mamy obowiązek ją o to zapytać i nic nie możemy zrobić, gdy taki sprzeciw wpłynie.

Brak promocji centrum? W ratuszu oburzają się na ten zarzut, mnożąc przy tym przykłady imprez i akcji na Rynku Staromiejskim, także podczas zbliżającego się lata. Parkingi? Są w planach w latach 2017-2018. - Konieczna jest zmiana w planie zagospodarowania Śródmieścia, by parking wielopoziomowy mógł powstać przy ul. Grunwaldzkiej - mówi Robert Grabowski, rzecznik ratusza. - Plan ma być gotowy do końca roku. Inne miejsce to teren przy Fregacie, kolejne - przy I LO im. Dubois.

Rzecznik przypomina, że miasto ma też plany ograniczenia ruchu pojazdów w centrum. - To jest też wpisane w założenia konkursu na zagospodarowanie Śródmieścia - mówi. - Wszyscy są zgodni: aby nastąpił powrót mieszkańców do centrum, potrzebna jest jego gruntowna rewitalizacja nie tylko poprzez zmiany komunikacyjne, nowe miejsca parkingowe i więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów, ale także zmiany postaw konsumenckich przy obecnej przewadze centrów handlowych. Z doświadczeń innych miast europejskich wiemy, że nie jest to proces ani prosty, ani krótkotrwały. Stąd planowe działania miasta, stąd trwający konkurs na koncepcję urbanistyczno - architektoniczną.

Rozstrzygnięcie I etapu - 19 lutego. Prezydent zamierza także starać się o środki z nowej perspektywy unijnej na rewitalizację Śródmieścia - szacunki mówią o 100 mln złotych.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!