„Darcie pierza. Ja – Osiecka”. Spektakl na Międzynarodowy Dzień Teatru

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Bazę spektaklu stanowi „Darcie pierza”, ostatni dramatyczny tekst Osieckiej, napisany przed śmiercią i nazywany jej testamentem. Wystawiony został raz, 4 lipca 1998 roku w Teatrze Atelier w Sopocie. Później realizowany był jedynie w formie słuchowisk.
Bazę spektaklu stanowi „Darcie pierza”, ostatni dramatyczny tekst Osieckiej, napisany przed śmiercią i nazywany jej testamentem. Wystawiony został raz, 4 lipca 1998 roku w Teatrze Atelier w Sopocie. Później realizowany był jedynie w formie słuchowisk. BTD
W najbliższą sobotę, 25 marca, o godz. 19 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie będzie można zobaczyć premierowy spektakl „Darcie pierza. Ja – Osiecka”.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, działającego pod auspicjami UNESCO. Jego data upamiętnia otwarcie Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Świętu towarzyszy zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego, nie tylko „teatralnego” świata. Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau.

Tradycją jest, że z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru artyści spotykają się z widzami podczas wyjątkowych spektakli, często premierowych. Tak też będzie w Koszalinie – Bałtycki Teatr Dramatyczny zaprasza na „Darcie pierza. Ja – Osiecka”.

Agnieszka Osiecka to nazwisko doskonale znane czytelnikom, widzom i słuchaczom, jak Polska długa i szeroka. Choć od jej śmierci mija kolejna dekada, nie ma chyba osoby, która nie rozpoznałaby jej sztandarowych hitów choćby po krótkim fragmencie. A gdybyśmy dostali od niej tajemniczy list, podpisany po prostu Ja – Osiecka? I to nie list w formie papierowej, a teatralnej?

Bazą scenariusza jest mało znany dramat Osieckiej pt. „Darcie pierza”. To ostatni tekst autorki, napisany przed śmiercią. Forma pożegnania z publiką i czytelnikami, pewnego rodzaju podsumowanie. Realizatorzy, znani z przebojowego spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie”, zadają pytanie: co może wyjść z połączenia kosmicznych energii kultowej pisarki, zafascynowanych nią twórców i talentu aktorów? Z lekkości pierza i gatunkowego ciężaru testamentu? Najpewniej właśnie taki spektakl jak „Darcie pierza. Ja – Osiecka”. Tekst dramatu wzbogacono o piosenki – zarówno doskonale znane, jak i warte przypomnienia koszalińskiej publiczności.

Reżyseria i adaptacja: Alina Moś. Obsada: Bernadetta Burszta, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Adrianna Jendroszek, Dominika Mrozowska-Grobelna, Beata Niedziela, Karol Czarnowicz, Artur Czerwiński, Jacek Zdrojewski. Opracowanie muzyczne: Maciej Osada – Sobczyński.

W marcu spektakl będzie można zobaczyć jeszcze w niedzielę, 26 marca, o godz. 19 oraz w piątek, 31 marca, również o godz. 19. Bilety w cenie 35-45 zł (na sobotnią premierę – ostatnie wejściówki w cenie 60 zł).

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie