MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dbaj o kręgosłup, póki nie boli

Celina Wojda
Na kondycję kręgosłupa mają wpływ czynności, które wykonujemy codziennie

Kręgosłup to najważniejsza część ciała, dlatego bardzo ważne jest to, aby był w dobrej kondycji. Niestety, większość z nas wcale nie poświęca zbyt dużej uwagi swoim plecom. A jak mówią specjaliści -każdy powinien ćwiczyć swój kręgosłup. Jeśli nie będziemy tego robić, to prę- dzej czy później zaboli.

- Zdecydowanie lepszym bólem jest ten od zakwasów po siłowni, fitnessie czy joggingu – mówi Damian Stucki, fizjoterapeuta z gabinetu Fizjo-Pomoc w Szczecinie. - Ból pleców wywołany zbyt długim siedzeniem, lenistwem czy brakiem aktywności fizycznej jest bardzo niebezpieczny dla naszego kręgosłupa. Obecnie ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Do gabinetów przychodzi coraz większa liczba pacjentów skarżących się na problemy z kręgosłupem. A dlaczego plecy bolą? Nasze ciało składa się z mięśni fazowych i tonicznych. Mięśnie toniczne cały czas są w napięciu, to one utrzymują nasz gorset mięśniowy. Przy długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji, nasze mięśnie przestają pracować i tu zaczynają się kłopoty. Brak pracy mięśni znacząco wpływa na formę dysków – pojawia się wypuklina, plecy zaczynają boleć, a samopoczucie jest coraz gorsze. -

Tak naprawdę na kondycję naszego kręgosłupa mają wpływ codzienne drobne czynności: to, jak siedzimy w pracy, jak dźwigamy zakupy, jak śpimy – wyjaśnia Damian Stucki.

– Nieleczone dolegliwości mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Gdy zaczyna boleć kręgosłup, to jest dla nas sygnał, że coś złego dzieje się z organizmem. Nie powinniśmy tego lekceważyć. Co warto podkreślić - kręgosłup jest ściśle powiązany z naszym układem pokarmowym. Niekiedy ból pleców może oznaczać, że coś niedobrego dzieje się z naszymi jelitami, żołądkiem, nerkami. Jak wynika z badań, największe predyspozycje do bó- lu pleców mają osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. To właśnie w tej pozycji, paradokslanie, kręgosłup jest najbardziej obciążony. Na rynku dostępne są urządzenia, które w pewnym sensie wspomagają kręgosłup i pracę mięśni.

Jeśli ktoś przez wiele godzin pracuje przed komputerem, może zainwestować w specjalistyczne krzesła, poduszki czy piłki. Dzięki takim siedziskom miednica jest cały czas w ruchu i nie doprowadza do zastania się mięśni. W przypadku kręgosłupa bardzo ważna jest profilaktyka - ćwiczenia i wizyty u specjalistów.

Wiele osób swoje dolegliwości próbuje wyleczyć samemu, a to nie jest najlepsze rozwiązanie. Od czasu do czasu trzeba udać się do fizjoterapeuty/lekarza i zrobić kompleksowe badania. Zdaniem fizjoterapeutów ćwiczyć kręgosłup można wszędzie. Zaleca się kilka ćwiczeń codziennie.

- Bardzo dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia rozciągające. Kilka minut strechingu wystarczy – mówi fizjoterapeuta Damian. - Będąc w pracy, możemy odejść na chwilę od swojego stanowiska, przespacerować się, porozciągać. Siedząc, także można ćwiczyć - po prostu ruszać miednicą. To są proste czynności, które pomogą utrzymać kręgosłup w dobrej formie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!