Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla prawosławnych i grekokatolików zaczyna się czas świąt. Nabożeństwa w Koszalinie

Joanna Krężelewska
archiwum
W niedzielę, 6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, do wieczerzy wigilijnej zasiądą wierni obrządków wschodnich.

Po 40-dniowym poście grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni. Na terenie dawnego województwa znajduje się kilkanaście parafii greckokatolickich skupionych w koszalińskim dekanacie, gdzie odprawiane są w tym czasie nabożeństwa.

W Koszalinie, w niedzielę 6 stycznia, o godz. 21 wierni Cerkwi Greckokatolickiej (ul. Niepodległości 24-26) wraz z księdzem Mitratem Bohdanem Hałuszką świętować będą Poweczeria Wełyke (nabożeństwo wieczorne) oraz pasterkę.

W poniedziałek, 7 stycznia, czyli w pierwszy dzień świąt nabożeństwo odbędzie się o godz. 9.30, a we wtorek i w środę o godz. 9.30 i 17.

W prawosławnej parafialnej Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ulicy Adama Mickiewicza niedzielna pasterka rozpocznie się o godz. 16.

W poniedziałek, wtorek i środę świąteczne nabożeństwa odbywać się będą o godzinie 10.Wierni obrządków wschodnich, składając sobie życzenia, zamiast opłatkiem przełamują się prosforą - to pszenny chleb, często w wigilię spożywany z miodem.

- W wigilię obowiązuje ścisły post. Wieczorem rodzina zasiada do uroczystej kolacji. Wśród 12 potraw do głównych należy kutia zrobiona m.in. z pszenicy, symbolu rodzącego się życia, miodu, symbolu wiecznego szczęścia, maku, orzechów i bakalii - wylicza Roman Biłas, przewodniczący zarządu koszalińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

- Posiłek rozpoczyna się od modlitwy i odśpiewania hymnu Troparionu, sławiącego narodzenie Chrystusa. Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego. Potem wszyscy składają sobie życzenia.W cerkwiach nie ma tradycji szopek. Podczas wieczornego nabożeństwa w centralnej części świątyni ustawiona jest ikona i krzyż. Obok, w specjalnym naczyniu znajduje się pięć małych chlebków, wino, pszenica i oliwa, które na zakończenie nabożeństwa są błogosławione.

- W pierwszy dzień Świąt na zakończenie Eucharystii kapłan czyni na czołach wiernych znak krzyża poświęconym olejem. Następnie podzielone chlebki polewa się oliwą i rozdaje każdemu uczestnikowi liturgii - opisuje Roman Biłas.

7 stycznia, w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, kościół wschodni świętuje narodzenie Jezusa, w drugim czci Świętą Rodzinę, a w trzecim wspomina pierwszego męczennika i diakona - świętego Szczepana.

W okresie świątecznym wierni witają się słowami: Chrystos Rażdajetsia! Sławite Joho czyli Chrystus się rodzi! Chwalmy Go!

Zobacz także Podpisanie Samorządowej Karty dla Kultury w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo