Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga rocznica wojny na Ukrainie. Podziękowania dla koszalinian za wsparcie [WIDEO]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Wideo
od 12 lat
W samym tylko Koszalinie wciąż w szkołach uczy się około 700 dzieci z Ukrainy, a pracuje ponad 5000 dorosłych. Integrujemy się, nadal wspieramy, pomagamy, bo końca tej okrutnej wojny nie widać. W sobotę minie druga rocznica wybuchu tej wojny.

Na sobotę o godz. 9.30 w Koszalinie, w konkatedrze greckokatolickiej przy ul. Niepodległości, rozpocznie się msza w intencji ofiar wojny na Ukrainie. Tego dnia, dwa lata temu, Rosja zaatakowała Ukrainę.

W piątek samorządowcy z Koszalina oraz szef koszalińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Roman Biłas, przypomnieli o 24 lutego 2022 roku, o emocjach, jakie wtedy towarzyszyły nam wszystkim oraz ogromnym wsparciu, jakiego udzielili uchodźcom z Ukrainy koszalinianie.

- To była bezwzględna, niczym nie sprowokowana i brutalna napaść zbrodniczej Federacji Rosyjskiej na niepodległy kraj - mówił Jan Kuriata, przewodniczący Rady Miejskiej w Koszalinie. - Minęły dwa lata, wojna wciąż trwa, znowu się zaostrza, giną ludzie, tracą wszystko, muszą uciekać. Dzięki Polakom, dzięki koszalinianom, mają wsparcie. I za to dziś wszystkim dziękujemy.

- Tak, te podziękowania są bardzo ważne. Żyjemy nadzieją, że ten konflikt się wreszcie skończy, bo przecież nawet dzisiejsze protesty rolników mają swoje źródło w wojnie, którą wywołała Rosja - podkreślał prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

- Wsparcie było i jest ogromne, za to trzeba podziękować koszalinianom i wszystkim w całej Polsce - dodawał Roman Biłas, szef koszalińskiego Związku Ukraińców w Polsce. - Mamy dziś około 5000 osób z Ukrainy, które integrują się, osiadły w Koszalinie i okolicach. Wielu jednak wrociło. Poszli walczyć. Dlatego też organizujemy mszę za ofiary wojny - zapowiadał sobotnią uroczystość. Biłas dodawał, że wkrótce uruchomiona zostanie odnowiona siedziba ich związku, która będzie stanowić centrum integracji i wsparcia dla Ukraińców w Koszalinie i regionie.

Jan Kuriata odczytał specjalne oświadczenie: Chcemy zademonstrować solidarność z cierpiącym narodem ukraińskim oraz wyrazić sprzeciw wobec działań wojennych putinowskiego reżimu Rosji. Do 24 lutego 2022 roku nikt z nas nie wyobrażał sobie, że w XXI wieku w Europie może jeszcze wybuchną c wojna, a ludzkie życie i poszanowanie pokoju może być niszczone przez Rosję. Dziś Ukraina broni nie tylko swojego kraju, ale również Polski, Europy. W naszym interesie jest zwycięstwo Ukrainy, a my powinniśmy jej pomagać, by konflikt zakończył się jak najszybciej. Nie możemy dopuścić, by ten konflikt rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie, w tym Polskę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera