MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe pieniądze na dziecko w 2024 roku. Oto zasady wypłaty rodzinnego kapitału opiekuńczego. 12 000 złotych na rok 12.05.2024

ND
Wideo
od 16 lat
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 2024. Sprawdź zasady wypłaty dodatkowych pieniędzy dla rodzin. Chwila spóźnienia może sporo kosztować. Nie zapomnij więc o terminie składania wniosku. Rodzice mogą dostać 12 000 złotych na drugie i kolejne dziecko. Jak złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w 2024 roku? Sprawdź szczegóły!

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 2024

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą dostawać 1000 złotych przez rok lub 500 złotych przez dwa lata. Zależy to od preferencji rodziców.

Rodzinny kapitał opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie przysługuje:

 • matce dziecka,
 • ojcu dziecka,
 • osobie, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia.

Dodatkowe pieniądze mogą otrzymać rodzice dziecka od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym ukończy 35. miesiąc. Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) można składać wyłącznie elektronicznie.

Osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia otrzyma rodzinny kapitał opiekuńczy od pierwszego dnia 12. miesiąca liczonego od dnia, w którym wystąpiła do sądu z wnioskiem do końca 35. miesiąca, ale maksymalnie:

 • do miesiąca, w którym dziecko ukończy 7 lat,
 • do miesiąca, w którym dziecko ukończy 10 lat – jeśli dziecko ma decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Rodzinny kapitał opiekuńczy otrzymają rodzice na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, dlatego we wniosku trzeba wskazać pierwsze dziecko w rodzinie. Pierwszym dzieckiem w rodzinie jest najstarsze dziecko w rodzinie, bez znaczenia na jego wiek. Jeśli dzieci urodziły się tego samego dnia, miesiąca i roku (np. bliźniaki), najstarszym dzieckiem w rodzinie jest dziecko, które zostanie wskazane we wniosku.

Aby otrzymać RKO w maksymalnej kwocie, rodzic powinien złożyć wniosek w okresie od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesięcy do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13 miesięcy. Jeśli rodzic się spóźni i złoży wniosek po ukończeniu przez dziecko 13. miesiąca życia, to wysokość RKO będzie pomniejszana o 500 zł za każdy miniony miesiąc.

Jak złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w 2024 roku?

Aby uzyskać rodzinny kapitał opiekuńczego musisz złożyć do ZUS wniosek:

 • RKO-R – jeśli jesteś rodzicem dziecka,
 • RKO-O – jeśli wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem

 • aplikacji mobilnej mZUS,
 • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
 • portalu Emp@tia lub
 • bankowości elektronicznej.

Realizacją Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rozwiązanie weszło w życie 1 stycznia 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński