Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogi węgiel, droższe ciepło w Szczecinku

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Kilka lat temu zmodernizowano kotłownię rejonową na osiedlu Zachód, ale praktycznie co roku MEC sporo inwestuje w infrastrukturę ciepłowniczą
Kilka lat temu zmodernizowano kotłownię rejonową na osiedlu Zachód, ale praktycznie co roku MEC sporo inwestuje w infrastrukturę ciepłowniczą Rajmund Wełnic
Przykra niespodzianka czeka korzystających z ciepła systemowego w Szczecinku W nowym sezonie grzanie będzie ich zapewne kosztować znacznie drożej.

Miejska Energetyka Cieplna w Szczecinku szykuje się do sporych podwyżek. - MEC złożył stosowny wniosek taryfowy do Urzędu Regulacji Energetyki i dopiero po zakończeniu postępowania i jego rozpatrzeniu znana będzie dokładna wielkość podwyżki oraz data jej wejścia w życie - mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy szczecineckiego ratusza. - Niemniej będzie ona oscylowała wokół wartości 10 procent, a prawdopodobna data wejścia zmian w życie to 1 lipca.

Dodajmy, że zaledwie dwa lata temu MEC Szczecinek obniżył ceny o ponad 4 procent. Teraz je podnosi. Teoretycznie URE mógłby zablokować nowe taryfy, ale w praktyce to wątpliwe, zwłaszcza że MEC ma mocne argumenty za podwyżką. Ciepłownicy tłumaczą bowiem, że podwyżka spowodowana jest rosnącą skokowo ceną miału węglowego. - MEC w Szczecinku jest w o tyle dobrej sytuacji, że przetarg na jego dostarczanie został rozstrzygnięty na początku kwietnia i dlatego cena zakupu surowca wzrosła „tylko” o kilkadziesiąt procent - mówi rzecznik ratusza Mateusz Ludewicz. - W tej chwili wzrosty sięgają bowiem nawet 50-80 procent.

Nie jest wielką tajemnicą, że zakup miału węglowego, którym opalane są trzy kotłownie rejonowe ogrzewające większość Szczecinka, to duża część kosztów firmy. MEC ponadto realizuje sporo inwestycji - wymienia sieci przesyłowe i modernizuje kotłownie. A mimo to zeszły rok zamknął milionowym zyskiem. Spora w tym zasługa kolejnych budynków, które podłączają się do miejskiej sieci i korzystają z ciepła systemowego.

Podwyżka uderzy głównie w nich, ale i w lokatorów bloków.

Z drugiej strony podwyżka nie musi oznaczać automatycznych podwyżek dla lokatorów z bloków. MEC rozlicza się z zarządcą nieruchomości z licznika głównego, ale ten z mieszkańcami rozlicza się już na swoich zasadach. Zwykle lokatorzy płacą ustalona wcześniej zaliczkę, a ostateczne rozliczenie i dopłaty lub zwrot nadpłaty następuje po sezonie grzewczym lub na koniec roku, gdy dokładnie wiadomo, ile dany budynek ciepła zużył.

Zobacz także: Jarmark kresowy w Szczecinku

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!