Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur redakcjny. Internauci pytali o bezpieczeństwo w internecie

Joanna Krężelewska [email protected]
Fot. Stock
Na pytania Czytelników odpowiadali Leszek Grabowski, policyjny informatyk z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie i Andrzej Stempowski, biegły sądowy informatyk.

@- Jak robić zakupy w internecie, żeby nie dać się oszukać?

- Zasad jest kilka. Na portalu aukcyjnym należy zweryfikować sprzedawcę, sprawdzając na przykład jego komentarze lub kontaktując się z nim. Pozostaje oczywiście ryzyko, że przestępca przejął takie konto i adres mailowy. Drugą zasadą jest korzystanie z opcji płatności przy odbiorze z możliwością sprawdzenia zamówionego towaru w obecności kuriera. Należy też zawsze zachować zdrowy rozsądek. Jeśli ktoś sprzedaje telefon wart ponad dwa tysiące złotych za czterysta złotych, powinniśmy się zastanowić nad pochodzeniem produktu lub nad intencjami wystawcy aukcji.

@- Kiedy policjant może przeszukać mieszkanie i sprawdzić legalność oprogramowania mojego komputera? Czy musi mieć nakaz, czy wystarczy tylko fakt, że mam w domu komputer?

- Policjant musi mieć nakaz prokuratora, a w szczególnych przypadkach może mu wystarczyć jedynie legitymacja służbowa lub nakaz kierownika jednostki. Ostatnich dwa przypadkach musi zatwierdzić prokurator. Fakt posiadania komputera w domu nie wystarczy do tego, ażeby policja przeszukała mieszkanie.

- Czy wszystkie dane można odzyskać po usunięciu ich z twardego dysku?

- Jest to uzależnione od wielu czynników, dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Więcej pytań i odpowiedzi jutro w papierowym wydaniu Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!