Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci i młodzież z Koszalina i regionu uczyły się na błędach osadzonych [ZDJĘCIA]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 16 lat
Organizatorzy nie mają wątpliwości — sukcesem zakończył się program edukacyjny „W służbie prawu” realizowany w roku szkolnym 2022/2023. Tysiące uczniów z całej Polski wzięło udział w spotkaniach związanych z edukacją prawną młodzieży i prewencją przestępstw, realizowanych w czasie specjalnych zajęć w szkołach, jak i na terenie jednostek penitencjarnych.

W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Koszalinie w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 597 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 1225 uczniów szkół podstawowych.

Zajęcia w szkołach podstawowych
Spotkania funkcjonariuszy Służby Więziennej z uczniami klas podstawowych miały miejsce na terenie szkół. Młodzież miała okazję poznać podstawowe zagadnienia prawne i przekonać się, że przestrzeganie prawa dotyczy każdego z nas. Dodatkowo zaprezentowano środki przymusu bezpośredniego, jak i również środki ochronne. Uwagę przykuła aparatura stosowana w systemie dozoru elektronicznego. Uczniowie poznali najnowocześniejszą formę nieizolacyjnego odbywania kary pozbawienia wolności. SDE kontroluje wykonywanie przez skazanego obowiązków nałożonych przez sąd przy pomocy urządzeń elektronicznych i umożliwia odbywanie kary poza zakładem karnym. Podczas każdych zajęć młodzież poznała również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wysłuchała jak wygląda jednostka penitencjarna „od środka”.

- Tego typu spotkania z funkcjonariuszami Służby Więziennej to świetna lekcja dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Mogą oni zobaczyć co dzieje się z człowiekiem, kiedy nie przestrzega on prawa – dodał gen. insp. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Spotkania w jednostkach penitencjarnych
Spotkania z młodzieżą na terenie jednostek penitencjarnych składały się z kilku części. Pierwsza obejmowała ogólne zagadnienia związane z prawem karnym. Uczniowie nauczyli się m.in odróżniać zbrodnie od występku. Dużą uwagę przykuł temat ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny, szczególnie w momencie osiągnięcia pełnoletności.

Kolejnym punktem wizyty uczniów na terenach jednostek penitencjarnych było spotkanie z osadzonymi. Młodzież poznała różnie historie i powody, dla których Ci młodzi ludzie znaleźli się w więzieniu. Od osadzonych młodzież usłyszała, że jedna zła decyzja, brak asertywności, brak powiedzenia słowa NIE, czy złe towarzystwo może przekreślić ich życie na długie lata.
Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć warunki odbywania kary pozbawienia wolności. Kilkuosobowa cela wypełniona tylko najpotrzebniejszymi i dozwolonymi rzeczami osadzonych nawet w najmniejszym stopniu nie przypominała pokoju nastolatka. Uczniowie zobaczyli również jak wygląda sala widzeń, pole spacerowe, kaplica oraz cele izolacyjne. Młodzież dowiedziała się m.in jak wygląda rozkład dnia osadzonego, jak często może kontaktować się lub widzieć z rodziną.

- Można śmiało przyznać, iż funkcjonariusze Służby Więziennej spełnili wzorowo powierzone im zadania, ale również kończymy ten etap z poczuciem, iż pojawiliśmy się w odpowiednim czasie, gdzie skala problemów z osobami nieletnimi wzrasta z roku na rok. A obecność koordynatorów w szkołach, którzy omawiali nie tylko zagadnienia prawne i skutki popełnianych czynów karalnych, ale również dzielili się własnym doświadczeniem stało się realną przestrogą dla młodych osób – powiedziała plut. Justyna Przygudzka – Krzemień, koordynator z Aresztu Śledczego w Koszalinie.

Podczas spotkań, uczniowie poznali również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zapoznali się z zasadami rekrutacji, usłyszeli jakie są możliwości rozwoju oraz jakie przywileje niesie wybór tej ścieżki kariery.

Spotkania z uczniami miały wymiar edukacyjny, poznawczy, ale przede wszystkim prewencyjny. Uświadomiły im, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem i zupełnie inną rzeczywistością. Młodzież przekonała się, że warto mieć w życiu marzenia, plany, a przede wszystkim dążyć do celu przestrzegając prawa.
Nabór na rok szkolny 2023/2024 zostanie uruchomiony w połowie sierpnia. Zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w programie „W SŁUŻBIE PRAWU”. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.sw.gov.pl w zakładce „edukacja młodzieży”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera