Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku. Daj komuś szansę na życie

Ilona Stec [email protected]
Dzień Dawcy Szpiku dedykowany pamięci zmarłej niedawno na białaczkę Sylwii Sontowskiej z Koszalina organizowany jest już w najbliższą niedzielę, 10 marca.
Dzień Dawcy Szpiku dedykowany pamięci zmarłej niedawno na białaczkę Sylwii Sontowskiej z Koszalina organizowany jest już w najbliższą niedzielę, 10 marca. archiwum
Dzień Dawcy Szpiku dedykowany pamięci zmarłej niedawno na białaczkę Sylwii Sontowskiej z Koszalina organizowany jest w niedzielę, 10 marca.

Kandydaci na dawców będą mogli zarejestrować się w jednym z trzech koszalińskich kościołów biorących udział w akcji lub w szkole katolickiej przy Kościele pw. Ducha Świętego. Rejestracja trwa tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi (potrzebny będzie numer PESEL) i pobraniu 4 mililitrów krwi do badania lub wymazu ze śliny.

W kościołach - pod wezwaniem św. Ignacego z Loyoli, św. Wojciecha i w Katedrze - potencjalni dawcy rejestrowani będą w godzinach od 9 do 15. Tu od kandydatów na dawców będzie pobierany wymaz z jamy ustnej. Każdy otrzyma specjalny pakiet do wymazów (taki, jaki wysyłany jest do osób, które rejestrują się np. przez Internet) i sam pobierze sobie wymaz śliny z wewnętrznej strony policzka. Wolontariusze w razie czego poinstruują jak to zrobić.

W Katolickiej Szkole im. Jan Pawła II przy kościele pw. Ducha Świętego potencjalni dawcy szpiku będą mogli rejestrować się od godziny 9 do 18. Tutaj pobierana będzie do badania krew, a medycznego wsparcia - tak jak w dotychczasowych podobnych akcjach organizowanych w Koszalinie - udzielą Fundacji DKMS i wolontariuszom lekarze i pielęgniarki z koszalińskiej Polikliniki.

- Wielu ludzi chodzi do kościoła. Tym wszystkim, którzy chcieliby się zarejestrować jako kandydaci na dawców szpiku, lecz nie mieli dotąd sposobności, nie wiedzieli jak to zrobić albo po prostu nie słyszeli o takiej możliwości ratowania życia ludziom chorym na białaczkę, chcielibyśmy poprzez tę akcję przybliżyć ideę dawstwa szpiku i ułatwić rejestrację. Liczymy oczywiście nie tylko na wiernych. Każdy może przyjść się zarejestrować - zachęca Wojciech Niewinowski wolontariusz Fundacji DKMS, koszalinianin, który dzięki przeszczepowi szpiku od niespokrewnionego dawcy wyleczył się z białaczki. Jego dawczyni zgłosiła się podczas podobnej akcji organizowanej przez Fundację DKMS.

- Dla większości chorych na białaczkę przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy jest jedyną szansą na uratowanie życia - przypomina Ewa Majkowska z Fundacji DKMS. - Wojtek Niewinowski wie, jak ważne jest, by zarejestrowanych dawców było jak najwięcej. Sam przeżył chorobę i poszukiwania dawcy, dlatego jak może wspiera naszą fundację w organizowaniu Dni Dawców, jest jednym z najaktywniejszych naszych wolontariuszy - mówi Ewa Majkowska.

Należy pamiętać, że zarejestrowanie się jako potencjalny dawca jest bardzo odpowiedzialną decyzją, dlatego ogromnie ważne jest, by podjąć ją świadomie.

Kto może być dawcą?

Dawcą komórek macierzystych może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat. Dawstwo szpiku nie wiąże się z żadnym uszczerbkiem na zdrowiu, nie ponosi się żadnych kosztów. Faktycznym dawcą osoba zarejestrowana staje się wówczas, gdy wśród chorych znajdzie się jej tzw. bliźniak genetyczny i gdy dojdzie do przeszczepu szpiku. W 80 procentach przypadków dawca oddaje tylko krew, z której pobierane są komórki macierzyste, przeszczepiane potem osobie chorej. W 20 procentach przypadków od dawcy pobiera się szpik (z kości miednicy).

Rejestracja

Od godz. 9 do 18: Szkoła Katolicka im. Jana Pawła II , ul. Staszica 38 Od godz. 9 do 15: Kościół pw. Św. Ignacego z Loyoli, ul L. Teligi 15 -17 Kościół pw. Św Wojciecha ul. Zwycięstwa 248 Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Katedra) , ul. B. Chrobrego 7.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!