Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczęta z Koszalina, zaszczepcie się przeciwko rakowi. Za darmo

(mas, raj)
www.sxc.hu
Koszalin rozpoczyna po raz kolejny akcję szczepienia młodych dziewcząt przeciwko wirusowi HPV, który może prowadzić do zachorowania na raka szyjki macicy. Dziś spotkanie w tej sprawie. Podobną akcję przygotowuje Szczecinek.

Punkty szczepień w Koszalinie

Punkty szczepień w Koszalinie

NZOZ "Panaceum" przy ul. Krzyżanowskiego 1, tel. 94 346-44-78/9;

Poradnia Akademicka przy ul. Racławickiej 15-17, tel. 94 347-82-86;

NZOZ "Profilaktyka" przy ul. Staszica 8 A, tel. 94 347-74-82;

NZOZ "Elkap" przy ul. Zakole 1, tel. 94 342-02-42.

Od dwóch lat w Koszalinie realizowany jest program profilaktyki raka szyjki macicy. Miasto finansuje (koszt: 235 tys. zł) w całości szczepienia ochronne 13-letnich dziewcząt szczepionką przeciwko wirusowi HPV. Warunek: miejsce zameldowania w Koszalinie i zgoda rodziców na piśmie (deklaracja do pobrania na naszej stronie www.gk24.pl albo w przychodni). Szczepienie nie jest obowiązkowe. Każdy z rodziców podejmuje decyzję na własną odpowiedzialność.

Może mu w tym natomiast pomóc spotkanie, które ratusz zaplanował na dziś, na godz. 17 w sali kina "Kryterium". Informacje na temat szczepień oraz wirusa HPV przedstawi prof. dr hab. Zdzisław Maciejewski z Koszalina. Dla młodych pacjentek na polskim rynku dostępne są dwie szczepionki przeciwko wirusowi HPV: Cervarix firmy GlaxoSmithKline, typy wirusa: 16, 18 oraz Silgard firmy MSD, typy wirusa: 6, 11,16, 18. Rodzice będą mieli prawo wyboru szczepionki. Co ważne - pełne szczepienie obejmuje trzy dawki szczepionki, podawane w zalecanych przez producenta odstępach. Szczepienia ruszają w maju. W Koszalinie ich przebieg pilotuje ZOZ "Panaceum" przy ul. Krzyżanowskiego 1 (punkty szczepień w ramce).
Dr Roman Łabędź z oddziału położniczo - ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie potwierdza, że warto korzystać z akcji: - Mimo szeroko prowadzonych akcji i dostępności badań cytologicznych, zachorowania na raka szyjki macicy w Polsce zdarzają się bardzo często - mówi.

- W krajach europejskich są stosowane szczepienia przeciwko wirusowi i to daje dobre rezultaty. A rodzice, którzy wahają się, czy ich córki powinny się zaszczepić, mogą być spokojni - badania szczepionek były prowadzone przez 10 lat i naukowo stwierdzono, że nie niosą ze sobą żadnego ryzyka. A na pewno zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Pytanie, którą szczepionkę wybrać, skoro proponowane są dwa typy? - Obie są rekomendowane i każda ma wady i zalety - odpowiada dr Łabędź. Tak więc to rodzic musi podjąć decyzję. Z pewnością ułatwi to poniedziałkowe spotkanie w Koszalinie albo konsultacja u lekarza rodzinnego.

177 tys. zł przeznaczy w tym roku szczecinecki ratusz na szczepienie nastolatek przeciwko wirusowi HPV. To już, podobnie jak w Koszalinie, trzecia taka akcja miasta. Szczepieniem, które na zlecenie miasta przeprowadzi Stowarzyszenie "Onkologia Szczecinecka", objęte zostaną wszystkie dziewczynki rocznika 1998 na stałe zameldowane w mieście. Oczywiście, o ile zgodzą się na to ich rodzice. W tym roku z akcji zrezygnowało m.in. Drawsko Pomorskie. Samorządowcy stwierdzili, że nie mają na to pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!