Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki

Agnieszka Grabarska/www.gs24.pl
Fot. z albumu "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Sługa Boży, patriota, męczennik 1974-1984”/Biały Kruk
Fot. z albumu "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Sługa Boży, patriota, męczennik 1974-1984”/Biały Kruk Fot. www.niedziela.pl
Dziś, w święto Dziękczynienia, zostanie beatyfikowany ks. Jerzy Popiełuszko.

To właśnie z tej parafii w uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie weźmie udział około trzydziestu pielgrzymów.

- W naszej świątyni jest już gotowa tablica z popiersiem księdza. 24 czerwca podczas mszy odpustowej, relikwie zostaną uroczyście wprowadzone do świątyni - poinformował ks. prałat Aleksander Ziejewski, proboszcz parafii. Kustosz przyznaje, że starania o pozyskanie relikwii nowego błogosławionego, rozpoczęły
się jednocześnie z procedurą beatyfikacyjną.

Uroczystości w Warszawie
Nawet 200 tysięcy pielgrzymów może przyjechać do stolicy na uroczystość wyniesienia na ołtarze legendarnego kapelana "Solidarności", zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa.

Beatyfikację księdza Jerzego Popiełuszki w niedzielę na Placu Piłsudskiego rozpocznie msza święta o godzinie 11.

Do Warszawy wybierają się wierni z całej Polski. - Chcę osobiście wziąć udział w tych uroczystościach.
Będzie to dla mnie wielkie duchowe przeżycie. Ksiądz Popiełuszko to symbol walki o wolność. Jego męczeńska śmierć nie poszła na marne - podkreśla Mirosław Nowicki, szef "Solidarności" oświaty w powiecie kamieńskim.

Związkowcy nie ukrywają, że to właśnie dla nich postać księdza ma szczególne znaczenie. Ksiądz Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy. To z jego inicjatywy odprawiane były słynne msze za ojczyznę.

W swoich homiliach choć mówił o potrzebie przemian, nigdy nie padły nawołujące do nienawiści słowa.
Po zakończeniu mszy beatyfikacyjnej z Placu Piłsudskiego wyruszy procesja z relikwiami.

Modlitewny przemarsz potrwa około 4 godzin. Wierni przejdą z centrum miasta do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Posłał go Bóg - sylwetka księdza Jerzego Popiełuszki

Urodził się w niedzielę 14 września 1947 roku we wsi Okopy na Białostocczyźnie. Był trzecim z pięciorga dzieci. Jego rodzice, Marianna i Władysław, pracowali na roli. Przez wszystkie szkolne lata był ministrantem w parafialnym kościele.

28 maja 1972 roku w warszawskiej archikatedrze Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Na swoim obrazku prymicyjnym umieścił słowa ewangelisty Łukasza "Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc".

Od 1972 do 1979 roku pracował jako wikariusz w parafiach: Trójcy Św. w Ząbkach, Matki Bożej Królowej Polski w Aninie i Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu. Prowadził duszpasterstwo akademickie w kościele Św. Anny. W 1980 roku trafił do parafii Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Od sierpnia 1980 związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także "Solidarność".

W czasie strajków został wysłany do odprawiania mszy w Hucie Warszawa, w stanie wojennym w Kościele św. Stanisława Kostki organizował msze za ojczyznę. Wielokrotnie oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną, stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa.

19 października 1984 roku zaginął w drodze powrotnej z Bydgoszczy. 30 października odnaleziono ciało księdza Popiełuszki. Skrępowane i zakneblowane zwłoki wyłowiono z Wisły w okolicy tamy pod Włocławkiem. Pogrzeb zamordowanego przez SB duchownego, odbył się 3 listopada 1984 roku.

Źródło: Beatyfikacja księdza Popiełuszki. Relikwie trafią do Szczecina-www.gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!