Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2016. Część przyrodnicza. ODPOWIEDZI, ARKUSZE na gk24.pl

Sylwia Zarzycka
Jacek Stec, dyrektor Zespołu  Szkół nr 13, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 5 w Koszalinie,  udziela ostatnich uwag i wskazówek  przed rozpoczęciem pierwszego testu tegorocznego egzaminu
Jacek Stec, dyrektor Zespołu Szkół nr 13, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 5 w Koszalinie, udziela ostatnich uwag i wskazówek przed rozpoczęciem pierwszego testu tegorocznego egzaminu Radosław Brzostek
Egzamin gimnazjalny 2016 - część matematyczno-przyrodnicza, czyli kolejny dzień zmagań z testami. Po zakończeniu egzaminów zamieścimy na portalu gk24.pl

Pierwszy dzień tegorocznego egzaminu gimnazjalisty za nami. W całej Polsce przystąpiło do niego ponad 360 tys. uczniów ostatnich klas gimnazjów. Wczoraj zmierzyli się z pytaniami z bloku humanistycznego. Jako pierwszy rozwiązywali godzinny test z historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Nie było w nim wielu pytań z nielubianej przez uczniów starożytności, a przydatna okazała się znajomość powiedzenia o Kazimierzu Wielkim, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Nauczyciele podkreślali, że pytania, co bardzo ważne, były sformułowane jednoznacznie, poza jednym wyjątkiem, nie było w nich haczyków i pułapek.

Po godzinnej przerwie uczniowie przystąpili do testu z języka polskiego. Spotkała ich niespodzianka, bowiem nie było rozprawki, której się wszyscy spodziewali. Zamiast tego pojawiła się charakterystyka. Polecenie brzmiało: „Napisz charakterystykę bohatera literackiego, który wolność uznał za najważniejszą wartość”.

- Charakterystyka, jako forma wypowiedzi, jest uczniom bardzo dobrze znana. Wiedzą z czego się składa, bardzo często jest na lekcjach ćwiczona, więc nie powinna sprawić problemu - mówi Anna Ptak, polonistka w Gimnazjum nr 5 w Koszalinie.

Zwraca uwagę na to, że tegoroczny test w części zamkniętej w głównej mierze sprawdzał umiejętność czytania ze zrozumieniem. Co ważne, teksty, na których musieli pracować uczniowie, były współczesne, napisane przystępnym dla nich językiem, a odpowiedzi nie wymagały wyciągania skomplikowanych wniosków. Nawet lirykę, zwykle trudną dla młodzieży, reprezentowała krótka, łatwa w odbiorze fraszka Jana Sztaudyngera.

UWAGA! Po zakończeniu egzaminu na portalu gk24.pl znajdziecie sugerowane odpowiedzi oraz arkusz egzaminu gimnazjalnego z części matematyczno-przyrodniczej. > Egzamin gimnazjalny 2016. PRZYRODA, MATEMATYKA - ODPOWIEDZI, ARKUSZ

Egzamin gimnazjalny 2016 - przyroda, matematyka

Dzisiaj przed gimnazjalistami chyba najtrudniejsze zadanie, czyli testy matematyczno-przyrodnicze. Obawy budzi zwłaszcza pierwszy z nich, zawierający pytania z biologii, chemii, geografii i fizyki. Wyniki wszystkich testów uczniowie poznają dopiero 17 czerwca. Obok ocen na świadectwie końcowym są one głównym kryterium przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych. Egzamin jest obowiązkowy i przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum.

UWAGA! Po zakończeniu egzaminu z matematyki odpowiedzi zamieścimy TUTAJ > Egzamin gimnazjalny 2016. Matematyka - ODPOWIEDZI, ARKUSZE

Egzamin gimnazjalny 2016 - historia WOS - ODPOWIEDZI

Egzamin gimnazjalny 2016. Historia i WOS. ODPOWIEDZI, ARKUSZ

Egzamin Gimnazjalny Polski Odpowiedzi

Egzamin Gimnazjalny 2016. Polski ODPOWIEDZI [arkusz, pytania...

O wrażenia pytamy uczniów Gimnazjum nr 5

Adam Ładoga
- Na języku polskim obawiałem się, że będzie trudniej. Na bohatera mojej charakterystyki wybrałem Aleksa Dawidowskiego z „Kamieni na szaniec” i to zdaje się był wybór oczywisty.
Teksty źródłowe nie były trudne, ciekawie napisane, fajnie się je czytało. Historia, moim zdaniem, była trudniejsza.

Karol Zawiślak
- Tragedii nie było. Po tych wszystkich egzaminach próbnych i powtórzeniach chyba nieźle mi poszło. Charakteryzowałem bohatera „Harrego Pottera”. Na historii i WOS problem mogła sprawić mapa i określenie, czy zaznaczone państwa należą do Unii Europejskiej. Ale to tylko to jedno zadanie mogło być trudne.

Piotr Saporowski
- Tak jak większość spodziewałem się, że na języku polskim będzie rozprawka. Charakterystyki się nie spodziewałem, wybrałem bohatera „Oskara i pani Róży”. Na historii było bardzo dużo tekstów źródłowych, w których można było znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Więc nie było źle.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!