Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalne Drogi Krzyżowe w diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej. Ruszyły zapisy

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała podczas spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą był ksiądz Jacek Stryczek, dawny prezes Stowarzyszenia Wiosna, znanego szerzej jako twórca akcji Szlachetna Paczka. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2009. Na zdjęciu: jedna z tras w regionie z poprzednich lat.
Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała podczas spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą był ksiądz Jacek Stryczek, dawny prezes Stowarzyszenia Wiosna, znanego szerzej jako twórca akcji Szlachetna Paczka. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2009. Na zdjęciu: jedna z tras w regionie z poprzednich lat. Fot Rajmund Wełnic
15 tras, długość większości z nich to blisko 50 km, w każdej nie chodzi tylko o to, aby ją przejść. Marzec to czas Ekstremalnych Dróg Krzyżowych. Ruszyły zapisy dla chętnych do podjęcia się tego wyzwania. - Trudno o lepszą formułę, aby móc wniknąć w tajemnicę Męki Chrystusa - komentują księża.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe w diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej nie są rzeczą nową. Są organizowane już od kilku dobrych lat i z roku na rok zyskują coraz większą rzeszę zwolenników i uczestników.

Ideą EDK jest przejście ponad 40-kilometrowej trasy, w nocy, samemu lub w małych grupkach. W milczeniu, idąc konkretną trasą, zatrzymując się przy wyznaczonych stacjach, na których rozmyśla się o Męce Pańskiej. Uczestnicy dostają mapę, jak iść wraz ze szczegółowym opisem, są też ślady GPS. Organizatorzy EKD przypominają, że każdy idzie na własną odpowiedzialność. Niepełnoletni muszą mieć opiekę dorosłego. Należy pamiętać, aby zabrać prowiant, sprawdzić prognozę pogody, odpowiednio się ubrać i oszacować swoje możliwości. Dobrym zwyczajem jest także wziąć ze sobą krzyż. Ale taki, który będziemy w stanie donieść do mety.

W tym roku Ekstremalne Drogi Krzyżowe w diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej odbędą się w 3 terminach (8, 15, 22 marca) w 8 miastach: Koszalinie, Szczecinku, Białogardzie, Słupsku, Pile, Trzciance, Bornem Sulinowie i Jastrowiu. W niektórych przypadkach do wyboru są dwa lub więcej szlaki. Łącznie przygotowano w diecezji aż 15 tras. Co trzeba zrobić, aby móc wziąć udział w jeden z Ekstremalnych Dróg Krzyżowych? Wystarczy się zapisać, a tego można dokonać za pośrednictwem strony www.edk.org.pl. Na stronie wyszukujemy naszą lokalną trasę i tam się zapisujemy. Tutaj też możemy poznać dokładny przebieg interesujących nas tras i dowiedzieć wszystkich niezbędnych, szczegółowych informacji związanych z EDK.

Jaki jest sens takich ekstremalnych zmagań? Czy nie ma zagrożenia, że tak ekstremalna formuła nie przesłoni właściwego przeżycia czasu przed Wielkanocą? Spytaliśmy o to księdza Wojciecha Parfianowicza, rzecznika prasowego Kurii Biskupiej w Koszalinie. - Myślę, że jest dokładnie odwrotnie. Ta formuła może pomóc dotrzeć do istoty tych dni - mówi duchowny. - Męka Chrystusa, Jego droga krzyżowa, mają niesamowicie głęboki i ponadczasowy wymiar, ale wciąż warto szukać sposobów, jak w te treści lepiej i z większym pożytkiem wejść. Ekstremalna Droga Krzyżowa, oprócz znanych treści, pozwala dodatkowo doświadczyć nie tylko duchowo, ale dosłownie, fizycznego wysiłku, bólu, cierpienia. To jest prawdziwa walka ze sobą, ze słabością duszy i ciała. Trudno o lepszą okazję do wniknięcia w tajemnicę Męki Chrystusa i połączenia jej ze swoim życiem - podkreśla ksiądz Parfianowicz.
Współpraca: Rajmund Wełnic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera