Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Koszalińska kończy już 55 lat

(ak)
To zdjęcie z koncertu Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej pochodzi z roku 1958. Muzycy grali w muszli koncertowej, która znajdowała się w obecnej sali kina Kryterium.
To zdjęcie z koncertu Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej pochodzi z roku 1958. Muzycy grali w muszli koncertowej, która znajdowała się w obecnej sali kina Kryterium. Reprodukcja Radosław Brzostek
25 czerwca Filharmonia Koszalińska wystawi w amfiteatrze operę "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. W tej sposób filharmonicy uświetnią swoje 55.urodziny. A już teraz szukają pamiątek sprzed lat.

25 marca 1956 roku Koszalińska Orkiestra Symfoniczna dała pierwszy koncert. Wspomnijmy dziś jej założyciela i dyrygenta Franciszka Muchę. To była niezwykła postać. Poszukiwania muzyków rozpoczął w Koszalinie, kontynuował je w Białogardzie, Słupsku, Sławnie, Karlinie, czy Szczecinie. Próby odbywały się w małej świetlicy Wojewódzkiego Związku Spółdzielczości Pracy. Franciszek Mucha, w czasie wojny porucznik AK, aktywnie działał w konspiracji, co przypłacił aresztowaniem i wywózką do syberyjskiego łagru. Swoją misję zorganizowania orkiestry wypełnił koncertowo. Zmarł w Koszalinie grudniu 1986 roku.

W roku 1971 Koszalińska Orkiestra Symfoniczna przekształciła się w Filharmonię. W tym czasie KOS, a później Filharmonią kierował nią koszaliński artysta Andrzej Cwojdziński, któremu orkiestra zawdzięcza bardzo dużo. Dał jej poznać smak wielkiej literatury symfonicznej, ale także rozwinął kameralistykę, cykl audycji szkolnych, czy poranków symfonicznych.

Mijały kolejne sezony, pojawiali się kolejni dyrektorzy, a nawet widmo likwidacji Filharmonii za czasów wojewody Stanisława Sochy. Kazimierz Rozbicki przypomina, że stanowczo sprzeciwił się temu ówczesny biskup diecezjalny Ignacy Jeż. Wtedy też do Koszalina przyjechał Szymon Kawalla, nowy szef filharmoników, który jawił się jak zesłany z nieba - potrafił prowadzić dialog z władzami i promować instytucję, którą kierował. Po nim sprawy artystyczne po raz pierwszy wziął w swoje ręce Ruben Silva, który obecnie znów pełni obowiązki dyrektora artystycznego. - Najstarsze koncertowe zdjęcie naszej orkiestry, jakie zachowało się w archiwach, pochodzi z 1958 roku - mówi Wanda Vogelsinger, szefowa biura koncertowego. - W związku z jubileuszem chcielibyśmy odszukać pamiątki sprzed kilkudziesięciu, czy kilkunastu lat. Jeśli ktoś ma archiwalne zdjęcia lub afisze, serdecznie prosimy o kontakt z nami.

Opera "Straszny dwór" zostanie wystawiona 25 czerwca o godz. 19 w amfiteatrze. Bilety w cenie 20 i 15 złotych można kupić w biurze koncertowym Filharmonii.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!