Film z katastrofy w Smoleńsku. Polska prokuratura zabiera głos

archiwum
Kadr z filmiku.
Kadr z filmiku. archiwum
Prokuratura Generalna i Naczelna Prokuratura Wojskowa wydały komunikat w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Mowa w nim między innymi o słynnym filmiku, na którym słychać strzały.

Z oświadczenia dowiadujemy się m.in. że do tej pory przesłuchano 60 świadków. Przebadano też próbki paliwa z prezydenckiego Tu-154 i nie stwierdzono w nich jakichkolwiek nieprawidłowości.

Zbadano też słynny filmik nagrany tuż po katastrofie. Z opinii wynika, że w nagraniach znajdują się krótkie wypowiedzi mężczyzn i kobiety w języku rosyjskim oraz wypowiedzi mężczyzn w języku polskim.

Niektórych słów nie zdołano odtworzyć ze względu na dużą ilość zakłóceń oraz mały odstęp sygnału od szumu. W trakcie badań nie znaleziono dowodów na dokonywanie ingerencji w ciągłość zapisu, stwierdzono jednak fakt modyfikacji formatu nagrania i powtórny zapis do pliku. Należy zauważyć, iż materiał przekazany do badań stanowiły nagrania niskiej jakości.

Komunikat Prokuratury Generalnej i Naczelnej Prokuratury Wojskowej

27.04.2010

Śledztwo w sprawie katastrofy samolotu Tu-154M 101 zostało wszczęte przez Wojskową Prokuraturę Okręgowa w Warszawie w dniu 10 kwietnia 2010 roku w sprawie zaistniałego tego dnia około godz. 9.00 czasu polskiego, w pobliżu lotniska wojskowego w Smoleńsku na terenie Federacji Rosyjskiej, nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu Tu-154 nr boczny 101 Sił Powietrznych, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz członkowie załogi wskazanego statku powietrznego, tj. o czyn określony w art. 173 § 2 i § 4 kk.

Niezależnie od tego postępowania Prokuratura Federacji Rosyjskiej, zgodnie z zasadą terytorialności, wszczęła własne śledztwo w sprawie tej katastrofy. W aktualnym stanie prawnym nie jest możliwe prowadzenie przez polskich prokuratorów śledztwa na terenie innego państwa.

Podstawą obecności polskich prokuratorów przy wykonywaniu czynności realizowanych w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Federacji Rosyjskiej jest Europejska Konwencja o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r. Na podstawie tego aktu prawnego polska prokuratura skierowała do prokuratury rosyjskiej trzy wnioski o pomoc prawną.

Zawarta w 1996 roku między Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską umowa o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych będzie miała zastosowanie tylko wówczas jeżeli będzie regulowała daną instytucję prawną nie uregulowaną we wspomnianej Konwencji.

Ponadto, należy zaznaczyć, że prowadzone przez polską prokuraturę śledztwo jest niezależne od badań wykonywanych przez komisje badań wypadków lotniczych. Polska prokuratura nie będzie związana raportami tych komisji. Raporty przedstawione przez komisje zostaną włączone do akt śledztwa jako dowód w sprawie, podlegający następnie swobodnej ocenie przez prowadzącego sprawę prokuratora.

W toku postępowania badane są wszystkie możliwe wersje przyczyn i okoliczności zaistnienia katastrofy, w tym prawidłowość postępowania osób odpowiedzialnych za kierowanie ruchem lotniczym. Dotychczas żadna z założonych wersji śledczych nie została w sposób procesowy zweryfikowana negatywnie. Żadna też nie zyskała statusu wersji dominującej.

Do chwili obecnej w toku postępowania przesłuchano 60 świadków na okoliczność przygotowania i organizacji lotu z dnia 10 kwietnia 2010 roku, w tym funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, pilotów 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego i innych osób. Planowane są dalsze przesłuchania. Ponadto trwa analiza zabezpieczonej dokumentacji dotyczącej lotu z dnia 10 kwietnia 2010 roku.

Na potrzeby śledztwa prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie zabezpieczono próbki paliwa, którym zatankowano samolot Tu-154M 101 na lotnisku w Warszawie i zasięgnięto opinii biegłego celem sprawdzenia, czy paliwo spełniało wymagane parametry. Z uzyskanej opinii wynika, iż paliwo zbadane w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych spełniało wymagania określone w normie dla paliwa lotniczego JET A-1 stosowanego w lotnictwie wojskowym oraz w dokumencie AFQRJOS dla paliwa stosowanego w lotnictwie cywilnym.

Do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęła również opinia Biura Badań Kryminalistycznych ABW dotycząca nagrania filmowego miejsca katastrofy z dnia 10 kwietnia 2010 roku opublikowanego w Internecie. Z opinii wynika, że w nagraniach znajdują się krótkie wypowiedzi mężczyzn i kobiety w języku rosyjskim oraz wypowiedzi mężczyzn w języku polskim.

Niektórych słów nie zdołano odtworzyć ze względu na dużą ilość zakłóceń oraz mały odstęp sygnału od szumu. W trakcie badań nie znaleziono dowodów na dokonywanie ingerencji w ciągłość zapisu, stwierdzono jednak fakt modyfikacji formatu nagrania i powtórny zapis do pliku. Należy zauważyć, iż materiał przekazany do badań stanowiły nagrania niskiej jakości.

Zdaniem biegłych nie można wykluczyć, że nadesłane zapisy były wielokrotnie poddawane kompresji, co mogłoby spowodować zatarcie nawet bardzo widocznych śladów ingerencji w ich ciągłość. Odnośnie ewentualnych odgłosów wystrzałów, biegli stwierdzili, że z uwagi na występowanie silnych zakłóceń, w tym pochodzących prawdopodobnie od podmuchów powietrza, małym stosunkiem sygnału do szumu, podejrzeniem modyfikacji formatu nagrania, nie była możliwa jakakolwiek pomiarowa analiza odgłosów przypominających wystrzał. Kwestia ta będzie przedmiotem dalszych czynności procesowych.

Co do czasu katastrofy, w chwili obecnej nie można jeszcze podać oficjalnie godziny, w której nastąpiło zderzenie samolotu z ziemią, gdyż nadal trwają prace przy odczytywaniu rejestratorów samolotu Tu-154M 101. Niezależnie od tego informujemy, iż Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi czynności - przesłuchania świadków, analiza dokumentów związanych z lotem - w celu ustalenia dokładnego czasu zaistnienia katastrofy z dnia 10 kwietnia 2010 roku.

Ponadto Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie dysponuje nagraniem filmowym obrazującym zmiany warunków meteorologicznych w bezpośredniej bliskości lotniska "Siewiernyj" w Smoleńsku z kierunku i w czasie planowanego podejścia do lądowania samolotu Tu-154M. Z ponadgodzinnego nagrania filmowego wynika wyraźnie, że warunki pogodowe pogarszają się z minuty na minutę, widać też wyraźnie pogłębiającą się mgłę. Na powyższe okoliczności przesłuchano w charakterze świadka autora filmu.

Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Generalnej

płk Zbigniew Rzepa
Rzecznik Prasowy
Naczelnej Prokuratury Wojskowej

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~Robert~

W Gruzji chcieli załatwić,prezydenta strzelając do samochodu w którym jechał,coś kacapom nie wyszło,teraz w samolocie mieli go na widelcu,a przy okazji całą elite.Zamach jednak nie wyszedł sprawnie,bo jest dużo sprzeczności i niejasności,mam nadzieję,że mordercy niedługo poniosą kare za swą zbrodnie.

G
Gość

Ruskie tacy niewiniątka,to niech upublicznią zapis rozmów pilotów z czarnej skrzynki.

G
Gość

to nie są żadne teorie,nikt nie mówi tu o żadnych teoriach,trzeba być głuchym i ślepym aby nie widzieć morderstwa politycznego.To Putin zemścił się za przemówienie kaczyńskiego w 2009 roku podczas uroczystości rozpoczęcia drugiej wojny światowej ,widocznie poczuł się urażony i postanowił załatwić Kaczyńskiego.A takie wyzywanie ludzi,że są ograniczeni i psychicznie obciążeni,to chwalenie ruskich i w razie wojny będzie zaliczone jako zdrada, a zdrajców w czasie wojny traktuje się gożej niż wroga.Myślę że nie będzie problemu odnaleść tych wszystkich co wychwalają w internecie ruskich i obrażają tych co widzą prawę.

j
jogy

Jeżeli wzięli akurat tą wersję filmu to wcale się nie dziwię że nic nie widzą i nic nie słyszą. Na serwerze jest duuuuużo lepsza wersja.

G
Gość
W dniu 02.05.2010 o 16:55, ~Robert~ napisał:

Bardzo dziwna sprawa,amatorski film to dla prokuratury lipa,to jak wyjaśnić 4 strzały,a po nich śmiechy,jak wyjaśnić głosy aby ich nie zabijać?Prokuratura z pewnoścą ma na to wytłumaczenie,członkowie BOR-u mieli broń i ona wypaliła podczas pożaru i żywi ludzie co przeżyli,krzyczeli do płonących pistoletów aby ich nie zabijały,a jak już zabijały to ranni się z tego śmiali.Prokuratura robi z nas kpiny,albo dokładnie wszystko wiedzą i nie mówią prawdy aby nie robić paniki.Kiedy poznamy całą prawdę?oby nie było za późno.Cały problem z tymi teoriami spiskowymi polega na tym, że wierzycie w to, co chcecie wierzyć... Słusznie ktoś wcześniej zauważył, że jesteśmy odbierani jako kraj, w którym wierzy się w czarownice.. Smutne to, ale niestety większość ludzi daje temu dowód. Rosjanie już dawno temu zauważyli, że Polacy wysoko noszą głowy ale zapominają, że słoma im z butów nadal wystaje..
Całe życie chcecie nosić brzemię cierpiętników i ludzi, którzy wiecznie są atakowani i wobec których prowadzone są jakieś działania spiskowe.. Pytam się : Jak długo my, młodzi ludzie, będziemy jeszcze żyć z traumatycznym obciążeniem psychicznym naszych dziadków?? Jak można być tak głęboko zacofanym i ograniczonym człowiekiem, by wierzyć w takie bajki??
~Robert~

Bardzo dziwna sprawa,amatorski film to dla prokuratury lipa,to jak wyjaśnić 4 strzały,a po nich śmiechy,jak wyjaśnić głosy aby ich nie zabijać?Prokuratura z pewnoścą ma na to wytłumaczenie,członkowie BOR-u mieli broń i ona wypaliła podczas pożaru i żywi ludzie co przeżyli,krzyczeli do płonących pistoletów aby ich nie zabijały,a jak już zabijały to ranni się z tego śmiali.Prokuratura robi z nas kpiny,albo dokładnie wszysto wiedzą i nie mówią prawdy aby nie robić paniki.Kiedy poznamy całą prawdę?oby nie było za póżno.

C
Cryin'

Jestem młodym człowiekiem i śmieje się ze wszystkich was!(z tych którzy widzą jakiś spisek) oglądałem ten filmik WIELE razy... Teraz tak:
- Gdyby ktoś przeżył to ludzki odruch jak instynkt przetrwania nakazuje w takiej sytuacji krzyczeć(Pomocy czy coś w tym stylu.)
- A Ci niby ludzie co biegają koło drzewa(rzekomo ocaleni)...(np ten co się schował za drzewem- po co?!)
- Strzały (widział ktoś z was jakichś żołnierzy?! Czy oni by se tak celowali z wyłaniających się postaci z wraku i celowali?! hah dobry motyw na kawały o pijanych rosjanach)/równie dobrze mogła to być jakaś służba odciągające gapiów! bo na filmie widać że facet ,który kręci nie jest 1szy...)
- A nawet jeśli spisek to lepiej trzymać z Pseudo przyjaciółmi Rosjanami niż pseudo przyjaciółmu amerykanami którzy mają nas bardziej w dup.. niż Rosjanie<wymiana handlowa z Rosją jest większa niż z Usa) I spiskiem było nawet wybranie papieża polaka ,czy wielu innych ważnych wydarzeń na świecie(nawet wtc.)Gdzie amerykanie uśmiercili własnych obywateli, jest na to więcej dowodów niż na rzekome strzały rosjan w Smoleńsku,wystarczy dobrze poszukać na youtube, te dywagacje to dla miłośników teorii spiskowych...NAWET ROSYJSKA MGŁA POTRAFI ZABIJAĆ GDY ZAKOMPLEKSIONY POLITYK/DOWÓDCA ARMII KAŻE LĄDOWAĆ PILOTOWI POD GROŻBA UTRATY PRACY I REFERENCJI A WY ROBICIE Z NICH OFIARY, SAMI ZGOTOWALI SOBIE TAKI LOS , NIE ROSJANIE...JEŚLI KTOŚ MYŚLI INACZEJ TO UTWIERDZA MOICH KOLEGÓW Z ZAGRANICY ŻE POLSKI NARÓD TO KRAJ W KTÓRYM WIERZY SIĘ W CZAROWNICE, A KSIĄDZ PEDOFIL UCZY RELIGII W SZKOLE!

d
dnl25

Tyle dowiemy się o tej katastrofie co o zamachu na Kennedy`ego czy na Jana Pawła II. Powiedzą to co chcemy usłyszeć a prawdę zabiorą do grobu. Jesteśmy świadkami drugiej tajemnicy katyńskiej!!

P
PyskataKarla
W dniu 27.04.2010 o 22:31, ~Polak~ napisał:

Śledczy badający przyczynę katastrofy samolotu prezydenckiego będą brali pod uwagę m.in. jako jedną z wersji ewentualny zamach – przyznał to w końcu na konferencji prasowej prokurator generalny Andrzej Seremet.


No i co z tego że przyznał? To i tak nic nie da. Wszystkie ewentualne dowody są w łapach Rosjach i już się Oni postarają by nic nie wykryto. No i z przykrością stwierdzam że polskim prokuratorom ani rządowi nie zależy na wyjaśnieniu sprawy (czego dają dowody). Pytanie tylko dlaczego??? Ignorancja? Lenistwo? Interesowność? Zamach stanu? Jedno jest pewne: Im więcej mataczą tym więcej spekulacji.
b
babcia

NA TYM FILMIKU SŁYCHAC WSZYSTKO CO ONI KRECA

~Polak~

Śledczy badający przyczynę katastrofy samolotu prezydenckiego będą brali pod uwagę m.in. jako jedną z wersji ewentualny zamach – przyznał to w końcu na konferencji prasowej prokurator generalny Andrzej Seremet.

Dodaj ogłoszenie