Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowcy w Muzeum Oręża Polskiego

IWONA MARCINIAK [email protected]
Enigma będąca eksponatem kołobrzeskiego muzeum to cywilna wersja legendarnej niemieckiej maszyny szyfrującej. Filmują ją (od lewej) Ireneusz Grzechowiak i Krzysztof Łangowski.
Enigma będąca eksponatem kołobrzeskiego muzeum to cywilna wersja legendarnej niemieckiej maszyny szyfrującej. Filmują ją (od lewej) Ireneusz Grzechowiak i Krzysztof Łangowski. Fot. Karol Skiba
Jedna z czterech ocalałych i przechowywanych w Polsce legendarnych maszyn szyfrujących - enigma z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - odgrywa główną rolę w filmie przygotowywanym przez naukowców z Poznania.

Enigma

Enigma

Była niemiecką, przenośną maszyną szyfrującą. Dzięki odkryciu poznańskich kryptologów, od stycznia 1933 roku działające przy Sztabie Głównym Wojska Polskiego Biuro Szyfrów mogło czytać niemal wszystkie depesze niemieckie kodowane maszynowo. Polska była jedynym krajem na świecie posiadającym wtedy taką możliwość. Podczas II wojny światowej enigma była wykorzystywana przez siły zbrojne i służby wywiadowcze Niemiec. W lipcu 1939 roku pilnie strzeżoną tajemnicą rozwiązywania zagadek enigmy Polacy podzielili się z aliantami.
(ima)

Dokumentalny film poświęcony złamaniu przez Polaków kodu enigmy kręci Uniwersyteckie Studio Filmowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kieruje nim dr Stefan Habryło.

- Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy rozszyfrowali enigmę, to naukowcy wydziału matematycznego naszego Uniwersytetu Poznańskiego. Film będzie więc opowiadał o ich dziele z punktu widzenia pracy naszej uczelni - mówi doktor Habryło.

Szyfr enigmy został złamany w grudniu 1932 roku. - Poznaniacy uczcili już to wydarzenie, uchodzące za krok milowy w historii kryptologii, odsłonięciem pomnika. Wkrótce nasi trzej uczeni otrzymają pośmiertnie tytuł doktora honoris causa uczelni. Film będzie kolejną formą upamiętnienia ich pracy - wyjaśnia dalej nasz rozmówca.

Filmowcy z UAM, chcąc sfilmować oryginalny model enigmy, mieli do wyboru cztery miejsca w Polsce: Muzeum Techniki i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Wojska w Białymstoku i właśnie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
- Wybór padł na Kołobrzeg z prostego powodu. Wasza enigma jest pięknie zachowana, a poza tym lepiej jest pracować w przyjemnej atmosferze nadmorskiego kurortu niż przepychać się przez zakorkowane ulice stolicy - usłyszeliśmy od Stefana Habryły.

Film będzie trwał około kwadransa. Zobaczą go nie tylko studenci UAM, ale i widzowie poznańskiej telewizji kablowej. - Wyraźnie zaznaczymy, że prezentowany przez nas model enigmy pochodzi z życzliwego nam Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - zapewniła nas Joanna Malinowska, realizatorka filmu.
Barbara Zabel, dyrektorka MOP, z dumą podkreśla, że kołobrzeski egzemplarz enigmy prezentowany na wystawie Dzieje Oręża Polskiego, zawsze robi wrażenie na zwiedzających. - Ale to nie jest jedyny nasz eksponat, który zagrał w filmie. Wcześniej w taki sposób wykorzystywano np. nasz okręt - muzeum, a ostatnio eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych w Budzistowie. Te ostatnie "zagrają" w powstającym filmie poświęconym wybitnemu mediewiście, prof. Lechowi Leciejewiczowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!