MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Balcerowicza oceniła Sąd Okręgowy w Koszalinie

(asia)
archiwum
Fundacja założona przez prof. Leszka Balcerowicza wzięła pod lupę polskie sądy. A dokładnie przejrzystość i wydajność pracy. Sąd Okręgowy w Koszalinie wypadł całkiem nieźle.

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w 2007 r. W poprzednich latach jej raporty koncentrowały się głównie na jakości stron internetowych sądów. Tym razem FOR skupił się na szybkości orzekania.

Z opracowania "Sądy na wokandzie 2013" wynika, że w sądach rosną zaległości. Raport wskazuje, że 8,6 proc. spraw trwa ponad rok, a w 2010 r. było ich 7,4 proc. - Zdaniem przytłaczającej większości Polaków największym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań - mówi Marta Kube, koordynatorka projektu. - W naszej analizie prezentujemy ranking najsprawniejszych sądów okręgowych i apelacyjnych. Sprawdziliśmy czas trwania i efektywność postępowań, a także przejrzystość i dostęp do informacji publicznej. Problem przewlekłości postępowań sądowych nie dotyczy wszystkich sądów w równym stopniu. Z badania FOR-u wynika, w dużych miastach trwają one zazwyczaj dłużej niż w mniejszych ośrodkach.

W ubiegłym roku do Sądu Okręgowego w Koszalinie wpłynęły 17 tys. 64 sprawy. Sędziów na etacie było 47, co oznacza średnio 363 sprawy na jednego. Z poprzedniego roku do zakończenia pozostało 2 tys. 45 spraw. W sumie zakończono ich 16 tys. 443. Pozostało więc 2 tys. 666.

Na 34 oceniane sądy okręgowe z Polski, koszaliński zajął w rankingu 11. miejsce. Wysoko ocenione zostały przejrzystość i dostęp do informacji publicznej (13 na 15 punktów) oraz szybkość postępowania (7 na 10 punktów). Na ogólnej ocenie zaważyła średnia nota za efektywność postępowania (5,25 na 10), która i tak jest niezła w porównaniu np. z sądami z Lublina, Poznania, czy Krakowa. W kategorii tej pod uwagę brano stosunek liczby spraw zakończonych w danym sądzie do liczby sędziów w nim zatrudnionych, liczbę spraw zakończonych, przypadających na jednego asystenta oraz zależność pomiędzy całością wydatków w 2012 roku a liczbą zakończonych spraw.

- Przedstawienie jedynie liczby zakończonych spraw nie byłoby odpowiednią miarą efektywności. Musieliśmy sprawdzić, w jakim stopniu nakłady wykorzystywane przez poszczególne sądy mają wpływ na jego wyniki - informują analitycy FOR. - Cieszy nas ta wysoka pozycja w rankingu - komentuje sędzia Sławomir Przykucki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koszalinie. - Proszę jednak pamiętać, że nie można jednakowo potraktować każdej ze spraw, które do nas wpływają i nie wszystko zawsze zależy od sądu. Im mniejszy, tym bardziej na jego pracę może wpłynąć skomplikowana, a przez to potrzebująca więcej czasu sprawa. Jesteśmy sądem średnim, dlatego trudne postępowania mogą wpłynąć na naszą pracę i ostateczną ocenę w analizie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!