Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głęboki oddech z trucizną. W Koszalinie i Szczecinku powietrze jest rakotwórcze

Jakub Roszkowski, [email protected]
Na mapie: Grubą czarną kreską zaznaczone zostały tereny w Koszalinie, w których stężenie rakotwórczego benzo (a) pirenu przekracza normy najbardziej.
Na mapie: Grubą czarną kreską zaznaczone zostały tereny w Koszalinie, w których stężenie rakotwórczego benzo (a) pirenu przekracza normy najbardziej. Mapa: Urząd Marszałkowski w Szczecinie
Zdrowie Mieszkańcy Koszalina oraz Szczecinka są sobie sami winni, że w ich miastach powietrze jest rakotwórcze - taki wniosek wypływa z kosztującego 100 tysięcy złotych programu ochrony powietrza w regionie.

Program został opracowany na zlecenie marszałka województwa. To był obowiązek, nałożony na niego dyrektywą unijną. Nic jednak dziwnego, badania stężenia benzo (a) pirenu w powietrzu - niezwykle trującej i rakotwórczej substancji - które przeprowadziły stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz inspektoraty ochrony środowiska, nie pozostawiły żadnych wątpliwości: oddychamy fatalnym powietrzem.

W Szczecinku poziom stężenia benzo (a) pirenu przekracza normy o prawie 500 procent. W Koszalinie te normy zostały przekroczone o 400 procent!

- Norma ustalona przez unijną dyrektywę to 1 nanogram bezno (a) pirenu na metr sześcienny - tłumaczy nam Aneta Trybuchowicz, inspektor w wydziale ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. - Tymczasem w Koszalinie stwierdziliśmy, że poziom tej substancji wynosi 3,7 nanograma.

Co to oznacza? - Bez paniki, to rzeczywiście jest substancja rakotwórcza, ale jest przygotowany już projekt ochrony powietrza i program naprawy tego, co już istnieje - odpowiada nasza rozmówczyni. I rzeczywiście, ten program już jest, dostępny w Urzędzie Marszałkowskim oraz na stronach internetowych UM. Kosztował dokładnie 97 tysięcy złotych, a przygotowała go firma z Gdańska. Co mówi?

Program liczy 70 stron. Przypomina ostatnie badania powietrza w całym naszym regionie i potwierdza, że zanieczyszczone benzo (a) pirenem powietrze jest w Szczecinku i Koszalinie. Najgorzej jest w strefach zamieszkanych, w Koszalinie m.in. w okolicach ul. Franciszkańskiej oraz w ścisłym centrum. Przyczyny? Te, ustalone przez ekspertów z Gdańska, są najbardziej irytujące. Okazuje się, że to my sami zatruwamy powietrze. - Benzo (a) piren pochodzi z niepełnego spalania paliw stałych - tłumaczy inspektor Trybuchowicz. Mówiąc wprost: palimy przede wszystkim węglem i drewnem i to właśnie przez to uwalnia się do atmosfery benzo (a) piren.

"Największym źródłem benzo (a) pirenu są paleniska domowe, w tym piece kaflowe oraz otwarte kominki. Można natomiast przyjąć, że energetyka profesjonalna znacznie ograniczyła emisję benzo (a) pirenu do powietrza" - czytamy w projekcie programu ochrony powietrza dla Koszalina.

Jaki jest więc plan ratowania naszego zdrowia i oczyszczenia powietrza? Eksperci z Gdańska wyliczają to w szczegółach. Od razu jednak zaznaczają (strona 57 raportu), że "w warunkach polskich dotrzymanie [unijnej] normy jest praktycznie nierealne".
Według programu, mieszkańców Koszalina, a także Szczecinka trzeba wyedukować, czyli przekonać, że ochrona środowiska to nie żarty. Następnie wszystkich, którzy mają jeszcze piece kaflowe, piece na węgiel albo drewno, podłączyć do sieci Miejskiej Energetyki Cieplnej lub gazociągu. I już. W Koszalinie edukacja ma kosztować 120 tysięcy złotych, a podłączenie wszystkich do MEC lub Gazowni 14 milionów złotych.
- Czekamy na oficjalny dokument i dopiero wtedy się do niego odniesiemy - komentuje sprawę Grzegorz Śliżewski, rzecznik koszalińskiego ratusza. - Program może się jeszcze zmienić, bo mieszkańcy mogą przecież do niego składać wnioski, postulaty.

I rzeczywiście, można także się na ten projekt poskarżyć. Do 6 grudnia. To zrobili już mieszkańcy Szczecinka (akcję zbierania podpisów pod protestem opisywaliśmy już w naszej gazecie). Nie zgadzają się z sugestią, że powietrze zatruwają tylko mieszkańcy. Protestują przeciwko budowie nowej spalarni biomasy w Szczecinku, której inwestorem będzie firma Kronospan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!