Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grabie worki i do dzieła! Wielkie sprzątanie "miejsca mocy" - Kamiennych Kręgów

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Fot. Muzeum
To kolejna ciekawa inicjatywa koszalińskich muzealników. Zabytki warto poznawać, ale też o nie dbać – stąd zaproszenie na wielkie porządki w rezerwacie Kamienne Kręgi w Grzybnicy. Po ciężkiej pracy będą słodkości!

Zobacz także: Noc Muzeów 2018 w Koszalinie - Muzeum Obrony Przeciwlotniczej

Muzeum w Koszalinie zaprasza wszystkich chętnych w sobotę, 15 maja, na wielkie sprzątanie rezerwatu Kręgi Kamienne w Grzybnicy koło Mostowa. Dojazd we własnym zakresie.

- Spotykamy się na miejscu o godzinie 10. Jeśli ktoś ma własne narzędzia, jak łopatka ogrodowa, grabie, prosimy zabrać je ze sobą – mówi Bogna Buziałkowska z Muzeum w Koszalinie. I dodaje: - Na pracusiów łasuchów czeka słodka niespodzianka!
Wszelkich informacji udziela archeolog Andrzej Kasprzak tel. 94 343-20-11 wew. 53.

Rezerwat Archeologiczny Kamienne Kręgi w Grzybnicy znajduje się ok. 20 km na południe od Koszalina, blisko Mostowa, na lewym brzegu rzeki Radew, w strefie chronionego krajobrazu przeznaczonego do rekreacji i wypoczynku. Z głównej drogi prowadzą do niego drogowskazy.

Rezerwat obejmuje uroczysko leśne o powierzchni około 3 ha. Na polanach znajdują się kręgi kamienne - ogrodzone stojącymi głazami miejsca wieców plemiennych, a w ich sąsiedztwie nagrobne bruki kamienne, będące świadectwem pamięci o pochowanych tam przodkach. Zwoływano tu wiece i grzebano zmarłych w ciągu około 150 lat, a więc w ciągu życia prawie pięciu pokoleń, w czasie od schyłku I do końca II wieku. Kręgi zostały odkryte w kwietniu 1974 roku. Zachowało się ich pięć. Każdy składa się z piaszczystego koliska, otoczonego głazami, pionowo wkopanymi w regularnych odstępach jeden od drugiego. Dwa duże kręgi mają identyczne wymiary - średnicę 37,5 m i są usytuowane obok siebie. Dwa kolejne mają po 13 m średnicy, natomiast najmniejszy ma 8 m średnicy.

Co ciekawe, Rezerwat jest tzw. miejscem mocy, porównywanym pod względem rodzaju i natężenia energii z czakramami na Wawelu w Krakowie. Radiesteci twierdzą, że z poszczególnych kręgów emitowana jest energia. Jeśli chcesz ją poczuć, a do tego zrobić coś dobrego, przyłącz się 15 maja do akcji muzealników.

Przypominamy też, że od 5 maja Muzeum w Koszalinie – zarówno obiekty przy ul. Młyńskiej, jak i Zagroda Jamneńska są otwarte dla zwiedzających. - Pracowników i gości obowiązuje reżim sanitarny, który na pewno nie przeszkodzi w pięknych spotkaniach ze sztuką – akcentuje Bogna Buziałkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo