Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hałda Kronospanu wraca do prokuratury

(r)
Hałda widziana od strony ulicy Leśnej.
Hałda widziana od strony ulicy Leśnej. Rajmund Wełnic
Prokurator jeszcze raz zajmie się umorzonym dochodzeniem w sprawie składowania przez szczecinecki Kronospan hałdy odpadów poprodukcyjnych. Domagał się tego od prokuratora generalnego poseł Wiesław Suchowiejko.

Decyzję o ponownym wszczęciu śledztwa podjął prokurator okręgowy w Koszalinie. Wcześniej dochodzenie zostało umorzone, co spowodowało m.in. interwencję szczecineckiego parlamentarzysty. Przypomnijmy, że chodzi o hałdę, która powstała na początku lat 90. ubiegłego wieku w rejonie ulic Waryńskiego i Leśnej.

Śledztwo w sprawie składowania przez Kronospan odpadów w sposób zagrażający zdrowiu i życiu wielu osób oraz powodujący zniszczenia środowiska prowadziła Prokuratura Okręgowa w Koszalinie. Nie dopatrzyła się jednak niczego nagannego w hałdzie i z końcem zeszłego roku dochodzenie umorzyła wobec stwierdzenia, że działania Kronospanu nie zawierają znamion czynu zabronionego.

Poseł Wiesław Suchowiejko nie zgodził się z tą decyzją i w marcu poprosił o interwencję prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Podnosił, iż prokurator m.in. nie zrealizował zasady prawdy materialnej, do której organ procesowy ma obowiązek dojść z urzędu, a także zawężenie kwalifikacji prawnej, oparcie materiału dowodowego na niepełnej dokumentacji, czy pominięcie wniosków dowodowych burmistrza Szczecinka. Koszaliński prokurator teraz zdecydował o ponownym zajęciu się sprawą.

- Hałda nie jest składowiskiem odpadów, a Ministerstwo Środowiska podtrzymało tę decyzję - mówiła kilka miesięcy temu podczas wizyty w Szczecinku Karolina Błażków z wydziału ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego dodając, że żaden organ nie zajął stanowiska, jaki jest naprawdę status hałdy. Firma zapewnia, że to przejściowy magazyn biomasy, ale jak stwierdziła K. Błażków, także nie podparł tego żadnymi decyzjami.

Tymczasem hałda powoli znika z krajobrazu Szczecinka. Znaczna część jej zawartości została już wydobyta i jak mówili przedstawiciele Kronospanu wysłana do jednej z elektrociepłowni jako paliwo. W komunikacje wydanym pod koniec maja na temat stanu realizacji porozumienia z ratuszem firma informuje lakonicznie, że "kontynuowane są działania zmierzające do likwidacji hałdy składającej się z biomasy zlokalizowanej przy ul. Waryńskiego".

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!