Historia. Ukryty skarb w Darłowie. Prawda, czy legenda?

Rafał Nagórski
Taki obraz Ostatniego Wikinga utrwalili na płótnach malarze.
Taki obraz Ostatniego Wikinga utrwalili na płótnach malarze. Fot. Archiuwm
Udostępnij:
Kiedy król Eryk zwany Ostatnim Wikingiem Bałtyku został zdetronizowany i wypędzony ze Skandynawii, zabrał ze sobą olbrzymi skarb należący do Danii, Szwecji i Norwegii. Przewiozło go przez Bałtyk siedem okrętów wojennych z Darłowa i Słupska. Pościgowi szwedzko-duńskiemu przeszkodziła potężna burza. Dwa statki pełne skarbów zatonęły przed Darłowem, ale pozostałe dotarły do celu. Tak przynajmniej mówi legenda.

Król Eryk znalazł schronienie na zamku darłowskim i tu znalazła się większość skandynawskich skarbów. Wśród przedmiotów o ogromnej wartości były: legendarny jednorożec naturalnej wielkości ze szczerego złota, złota gęś, postacie Chrystusa i 12 apostołów wysokości 15-letnich chłopców, monstrancja z arabskiego złota, srebrne i złote nakrycia stołowe i mnóstwo biżuterii.
Król Eryk częścią skarbów ozdobił kaplicę zamkową. Pozostałe przechowywał w tajnej komnacie w wieży zamkowej. Prawdopodobnie skarby do dziś leżą w nieznanym miejscu w podziemiu. Jaki jest na to dowód? Otóż gdy 150 lat temu odrestaurowywano kryptę książęcą, znaleziono złotego gołębia. Czy był on częścią skarbów skandynawskich? Tyle legendy.

Co historyczne przekazy mówią o tym legendarnym władcy. Eryk Pomorski to syn księcia Warcisława VII i Marii meklemburskiej. Urodził się w 1382 w zamku swego dziadka Bogusława V. W wieku 7 lat został usynowiony przez królową Danii i Norwegii Małgorzatę. W roku 1397 został koronowany w Kalmarze na władcę trzech królestw: Danii, Szwecji i Norwegii. Do niego należały także ziemie Finlandii, Islandii, Wysp Owczych i Grenlandia.

Z ważniejszych jego dokonań należy wymienić przeniesienie stolicy Danii z Roskilde do Kopenhagi, nadanie praw miejskich i przywilejów handlowych dla Landskrony, Viborgu, Malmö i Helsing budowa licznych zamków, twierdz, klasztorów i kościołów, wprowadzenie cełw Sundzie, dzięki czemu Kopenhaga bogacić się miała przez setki lat. Przez realizowaną ideę Dominium Maris Baltici.

Nie rozumiała tego szwedzkie duchowieństwo i magnateria, którzy zerwali Unię kalmarską.

Walczył z monopolem handlowym Hanzy, proponował królowi Władysławowi Jagielle połączenie Unii polsko – litewskiej z Unią państw kalmarskich. W Jerozolimie założył zakon Rycerzy od Gwoździ Chrystusa. Przez pół wieku dbał o losy Pomorza Zachodniego. Pierwszą jego żoną była Filippa, córka króla Anglii Henryka IV, zmarła w 1430 r., a drugą Dunka Cecylia, którą poślubił w Darłowie. Ten wysoki (190 cm) władca zwany cesarzem Północy i Ostatnim Wikingiem Bałtyku ostatnie 10 lat swego długiego życia spędził w darłowskim zamku, który rozbudował i umocnił.

Zmarł w 1459 roku i został pochowany w kościele Mariackim w Darłowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

74. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kolejny "złoty pociąg" przed sezonem turystycznym.

Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie