MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia. Ukryty skarb w Darłowie. Prawda, czy legenda?

Rafał Nagórski
Taki obraz Ostatniego Wikinga utrwalili na płótnach malarze.
Taki obraz Ostatniego Wikinga utrwalili na płótnach malarze. Fot. Archiuwm
Kiedy król Eryk zwany Ostatnim Wikingiem Bałtyku został zdetronizowany i wypędzony ze Skandynawii, zabrał ze sobą olbrzymi skarb należący do Danii, Szwecji i Norwegii. Przewiozło go przez Bałtyk siedem okrętów wojennych z Darłowa i Słupska. Pościgowi szwedzko-duńskiemu przeszkodziła potężna burza. Dwa statki pełne skarbów zatonęły przed Darłowem, ale pozostałe dotarły do celu. Tak przynajmniej mówi legenda.

Król Eryk znalazł schronienie na zamku darłowskim i tu znalazła się większość skandynawskich skarbów. Wśród przedmiotów o ogromnej wartości były: legendarny jednorożec naturalnej wielkości ze szczerego złota, złota gęś, postacie Chrystusa i 12 apostołów wysokości 15-letnich chłopców, monstrancja z arabskiego złota, srebrne i złote nakrycia stołowe i mnóstwo biżuterii.
Król Eryk częścią skarbów ozdobił kaplicę zamkową. Pozostałe przechowywał w tajnej komnacie w wieży zamkowej. Prawdopodobnie skarby do dziś leżą w nieznanym miejscu w podziemiu. Jaki jest na to dowód? Otóż gdy 150 lat temu odrestaurowywano kryptę książęcą, znaleziono złotego gołębia. Czy był on częścią skarbów skandynawskich? Tyle legendy.

Co historyczne przekazy mówią o tym legendarnym władcy. Eryk Pomorski to syn księcia Warcisława VII i Marii meklemburskiej. Urodził się w 1382 w zamku swego dziadka Bogusława V. W wieku 7 lat został usynowiony przez królową Danii i Norwegii Małgorzatę. W roku 1397 został koronowany w Kalmarze na władcę trzech królestw: Danii, Szwecji i Norwegii. Do niego należały także ziemie Finlandii, Islandii, Wysp Owczych i Grenlandia.

Z ważniejszych jego dokonań należy wymienić przeniesienie stolicy Danii z Roskilde do Kopenhagi, nadanie praw miejskich i przywilejów handlowych dla Landskrony, Viborgu, Malmö i Helsing budowa licznych zamków, twierdz, klasztorów i kościołów, wprowadzenie cełw Sundzie, dzięki czemu Kopenhaga bogacić się miała przez setki lat. Przez realizowaną ideę Dominium Maris Baltici.

Nie rozumiała tego szwedzkie duchowieństwo i magnateria, którzy zerwali Unię kalmarską.

Walczył z monopolem handlowym Hanzy, proponował królowi Władysławowi Jagielle połączenie Unii polsko – litewskiej z Unią państw kalmarskich. W Jerozolimie założył zakon Rycerzy od Gwoździ Chrystusa. Przez pół wieku dbał o losy Pomorza Zachodniego. Pierwszą jego żoną była Filippa, córka króla Anglii Henryka IV, zmarła w 1430 r., a drugą Dunka Cecylia, którą poślubił w Darłowie. Ten wysoki (190 cm) władca zwany cesarzem Północy i Ostatnim Wikingiem Bałtyku ostatnie 10 lat swego długiego życia spędził w darłowskim zamku, który rozbudował i umocnił.

Zmarł w 1459 roku i został pochowany w kościele Mariackim w Darłowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński