Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia: Zanim obwodnica przecięła Szczecinek

(r)
Dom widoczny na zdjęciu stał przy ulicy Przemysłowej – na środku planowanej obwodnicy.
Dom widoczny na zdjęciu stał przy ulicy Przemysłowej – na środku planowanej obwodnicy. Fot. archiwum domowe Grażyny Zukal
Z bogatego archiwum domowego pani Grażyny Zukal ze Szczecinka wydobywamy dziś unikatowe zdjęcia rejonu ulic Sikorskiego i Wiśniowej z połowy lat 70. XX wieku.
Dom widoczny na zdjęciu stał przy ulicy Przemysłowej – na środku planowanej obwodnicy.
Dom widoczny na zdjęciu stał przy ulicy Przemysłowej – na środku planowanej obwodnicy. Fot. archiwum domowe Grażyny Zukal

Dom widoczny na zdjęciu stał przy ulicy Przemysłowej - na środku planowanej obwodnicy.
(fot. Fot. archiwum domowe Grażyny Zukal )

Dzięki uprzejmości pani Grażyny możemy dziś naszym Czytelnikom pokazać, jak ten fragment Szczecinka wyglądał tuż przed budową obwodnicy. Ta droga dość mocno bowiem w latach 70. zmieniła oblicze miasta.

- Zdjęcie zostało wykonane w 1974 roku, dobrze to pamiętam, bo byliśmy zaraz po ślubie - mówi pani Grażyna, która zamieszkała wówczas w domku przy ulicy Przemysłowej róg Wiśniowej, widocznym na fotografii. Budynek o dość ciekawej architekturze stał niemal dokładnie na środku budowanej wówczas obwodnicy i wkrótce oczywiście został zburzony.

W tle widać istniejący do dziś nowy biurowiec HAPIS-u. Ocalał także domek po drugiej stronie Przemysłowej i kamieniczki przy Wiśniowej.

Kilka słów trzeba poświęcić w tym miejscu obwodnicy, która obwodnicą już w chwili powstania była tylko z nazwy. Nie wyprowadzała bowiem ze Szczecinka ruchu tranzytowego i w dużej części wykorzystywała układ ulic odziedziczony jeszcze po Niemcach. W rejonie uwiecznionym na zdjęciu ówczesna ulica Szczecińska (dziś Sikorskiego) biegła mniej więcej tak, jak dzisiejsza obwodnica od skrzyżowania z ulicą Warszawską (wtedy Berlińską), a później odbijała lekko w stronę dworca kolejowego i łączyła się z ulicą Kolejową w rejonie dzisiejszych składnic złomu i opału.

Obwodnicę wytyczono natomiast na wprost (burząc przy okazji wspomniany domek ze zdjęcia) do skrzyżowania 28 Lutego i Grudziądzkiej. Co ciekawe, na planach Szczecinka z lat 30. XX wieku widać, że Niemcy planowali także przebudować układ komunikacyjny - nowa droga miała iść jednak do samego dworca łagodnym łukiem przez tereny przemysłowe za dawną gazownią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!