Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inne spojrzenie: Stan wojenny, stan umysłów

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Dzisiaj przypada szczególna rocznica w naszej najnowszej historii. Na pewno przyda się nam trochę refleksji nad drogą, jaką nasz kraj i my sami przebyliśmy od tamtej pamiętnej niedzieli.

37 lat temu rządzący krajem komunistyczny reżim wprowadził stan wojenny. Jedni Polacy w brutalny sposób spacyfikowali marzenia innych Polaków o tym, że mimo wszystko uda się jakoś w niełatwych, peerelowskich realiach stworzyć przestrzeń dla wolności. Celem komunistów było takie podzielenie Polaków, aby żadna solidarność - przez duże i małe „s” - nie była możliwa.

I trzeba było czekać niemal dekadę, aby w Polsce zdarzył się polityczno-społeczny cud i nasz kraj wyskoczył z orbity, na której dotąd krążył wokół Wielkiego Brata i obrał swój własny kierunek. Jednak pomimo 37 lat, które upłynęły od 13 grudnia 1981 roku - i 29 od przełomu roku 1989 - ciągle mamy w sobie gdzieś stan wojenny, który tkwi w nas jak nowotwór i który przekazujemy kolejnym pokoleniom. Wojna polsko-polska raz się nasila, raz słabnie, ale cały czas trwa.

To prawda, że w każdą demokrację wpisany jest nieustanny spór, czasem nawet bardzo ostry. Ale nie mylmy go z tym, z czym mamy do czynienia w naszym kraju. Normalny spór nie oznacza nienawiści, pogardy, a przede wszystkim nie oznacza odmawiania sobie nawzajem prawa do bycia takimi samymi Polakami, jakimi są ci po drugiej stronie politycznej barykady. A tak się dziś dzieje w Polsce i dla wielu z nas ta barykada oznacza jedno: granicę oddzielającą tę naszą, prawdziwą Polskę od tej fałszywej, podszywającej się pod oryginał, z równie fałszywymi Polakami.

Na tej granicy trwa nieustanna polsko-polska wojna domowa na obelgi, oskarżenia, wyzwiska, oszczerstwa. W jakimś sensie stan wojenny się u nas nie skończył. W części umysłów ciągle on trwa.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Zostań Małym Powstańcem - spotkanie z historią w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo