Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inteligentny rozwój Pomorza Środkowego - projekt na szóstkę [wideo]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
- Nasz projekt uzyskał 6. miejsce na liście rankingowej wśród ok. 180 projektów z całej Polski - mówiła prof. Zawadzka
- Nasz projekt uzyskał 6. miejsce na liście rankingowej wśród ok. 180 projektów z całej Polski - mówiła prof. Zawadzka Radek Koleśnik
6. miejsce wśród blisko 180 z całego kraju zajął projekt przygotowany pod kierownictwem Politechniki Koszalińskiej. Ranking przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Dialog”. Koszaliński projekt zdobył ponad 230 tys. złotych.

Projekt tak wysoko oceniony i przyjęty do finansowania przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego to: Inteligentny rozwój Pomorza Środkowego - innowacyjne podejście do kreowania przewagi konkurencyjnej regionu. Ma być realizowany przez Politechnikę Koszalińską wspólnie z Koszalińską Izbą Przemysłowo-Handlową, Północą Izbą Gospodarczą oraz z Fundacją Nauka dla Środowiska. - Priorytetem projektu jest identyfikacja i ocena potencjału gospodarczego regionu Pomorza Środkowego w kontekście sieci innowacji i konkurencyjności - mówiła w piątek na konferencji prof. Danuta Zawadzka, prorektor Politechniki Koszalińskiej ds. kształcenia, a zarazem kierownik projektu.

- Identyfikacja unikatowych potencjałów rozwojowych regionu będzie oparta o współpracę podmiotów ekosystemu społeczno-gospodarczego: przedsiębiorstw, uczelni wyższych, ośrodków badawczych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń branżowych i instytucji - nakierowanych na wskazanie najbardziej obiecujących obszarów specjalizacji w danym regionie.

- Projekt jest wyjątkowy - podkreślała prof. Danuta Zawadzka. - Dotyczy obszarów peryferyjnych w Polsce. Uznaliśmy, że warto patrzeć na region Pomorza Środkowego jako spójny i peryferyjny. Warto zwracać uwagę na konieczność projektowania działań nakierowanych na specyfikę tego regionu. Ten projekt jest konsekwencją konferencji, która została zorganizowana 27 lutego na Wydziale Nauk Ekonomicznych i dotyczyła uwarunkowań rozwoju Pomorza Środkowego. Mamy nadzieję, że nasz projekt będzie stanowił model rozwoju obszarów peryferyjnych w Polsce, a także, że zainteresuje władze centralne i zostanie wykorzystany na szerszym, ogólnopolskim polu działania.

Uczelnia ma dwa lata na realizację przedsięwzięcia, do końca grudnia 2021. Obejmie ono teren byłego województwa koszalińskiego i słupskiego - 87 gmin Pomorza Środkowego, w tym Koszalin oraz Słupsk. Realizacja jest przewidziana w trzech etapach. Pierwszy będzie polegał na zdiagnozowaniu potencjału dla inteligentnego rozwoju regionu, w tym działających tu firm; drugi etap będzie opierał się o konsultacje wśród zainteresowanych stron na temat współpracy nauki z gospodarką; trzeci to już samo upowszechnianie efektów projektu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera