Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak powstają ronda w mieście. Projekt droższy od wykonania

Marzena Sutryk [email protected]
Rondo koło Emki – zaprojektował je Jan Sontowski, który swoje przemyślenia przelał na papier i zgłosił je do ZDM – zostały przyjęte.
Rondo koło Emki – zaprojektował je Jan Sontowski, który swoje przemyślenia przelał na papier i zgłosił je do ZDM – zostały przyjęte. Radek Koleśnik
Po naszej publikacji na temat kosztów przygotowania rond koło Emki oraz na Rokosowie na ul. Zwycięstwa i Zielonej, Czytelnicy mnożą pytania. Jak to możliwe, że projekt ronda jest droższy od jego wykonania?

Chodzi o dwa konkretne ronda: na ul. Władysława IV - Jana Pawła II oraz na ul. Zwycięstwa - Zielonej.

Przypomnijmy, projekt na rondo Władysława IV - Jana Pawła II to 12.300 zł; wykonała go Autorska Pracownia Projektowa Jana Sontowskiego. Koszt wykonania oznakowania na tym rondzie to ok. 8 tys. zł za oznakowanie pionowe, oznakowanie poziome wykonano w ramach corocznej odnowy.

Z kolei koszt projektu ronda Zwycięstwa - Zielona - Ruszczyca to 3 tys. zł; wykonała go Drogowa Pracownia Projektowa Krzysztofa Orzechowskiego. Koszt wykonania oznakowania pionowego na rondzie to 6.700 zł, poziome wykonano w ramach corocznej odnowy oznakowania.

W obu przypadkach zlecenie projektu było z "wolnej ręki". - Czy miasto szukało innych wykonawców, żeby taniej zapłacić za zlecenie? Jak w ogóle odbywa się wybór wykonawcy w takich sytuacjach? - pyta kolejny Czytelnik.

Do ratusza, a tym samym do Zarządu Dróg Miejskich w Koszalinie skierowaliśmy listę pytań. Wnioski płynące z uzyskanych odpowiedzi często są zaskakujące. Bo okazuje się, że nikt nie zadał sobie trudu, by poszukać konkurencyjnych wykonawców projektów rond - chodzi o uzyskanie jak najniższej ceny.

Rondo koło Emki: - Pan Jan Sontowski był jednym z wnioskodawców zmian. Poparł je rysunkami, które zyskały wstępną akceptację w ZDM, następnie Komisji Bezpieczeństwa - czytamy w odpowiedzi. - W związku z tym zlecono opracowanie kompletnych koncepcji, z których wybrano końcowe rozwią- zanie. I to rozwiązanie zostało oprojektowane. Suma kosztów kompletnego projektu wyniosła 12.300 złotych. Udzielono zamówienia z wolnej ręki zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Liczył się tutaj sam pierwotny zamysł, pomysł na to rondo i prawa autorskie do tego pomysłu.

Rondo Zwycięstwa - Zielona: - Nie trzeba było przygotowywać żadnych koncepcji, ponieważ było to "powielenie" rozwiązania ronda na skrzyżowaniu ulic Zwycięstwa - Św. Wojciecha - Artylerzystów - czytamy w odpowiedzi z ZDM. - Ale sam projekt już musiał powstać. Cena projektu wyniosła 3.075 złotych. Udzielono zamówienia z wolnej ręki, zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych.

A dlaczego tej konkretnej firmie? Bo jak usłyszeliśmy, że według dyrektora ZDM ta firma jest solidna i terminowa, w związku z tym nie wysyłał dodatkowych zapytań do innych pracowni.

Czy w ZDM nie ma człowieka z uprawnieniami do projektowania rond (to musi być projektant z uprawnieniami z zakresu drogownictwa)? Nie ma. Usłyszeliśmy nieoficjalnie, że taki fachowiec nie podejmie pracy za niewielką pensję w miejskiej instytucji; woli prowadzić działalność na własną rękę.

A co do samego wykonania oznakowania na wspomnianych rondach: - Szukano sposobu wykonania oznakowania ronda (jednego i drugiego) jak najniższym kosztem i zdecydowano, że zostanie ono wykonane w ramach zawartych umów: na bieżące utrzymanie oznakowania pionowego na ulicach w mieście oraz przy wykonywaniu corocznej odnowy oznakowania poziomego, w których wykonawcy są wybrani z przetargu nieograniczonego - usłyszeliśmy

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!