MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieczór w Filharmonii Koszalińskiej. Dwa koncerty, na których warto być

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Szymon Morus to gwiazda piątkowego koncertu
Szymon Morus to gwiazda piątkowego koncertu organizator
Czwartek i piątek w Filharmonii Koszalińskiej zapowiadają się interesująco. Nie macie wieczornych planów? Może to propozycje dla was? Pierwszy koncert to muzyczna opowieść z architekturą w tle, drugi poprowadzi Szymon Morus.

W czwartek (18 kwietnia, godzina 18) odbędzie się drugi i przedostatni w tym sezonie artystycznym koncert z cyklu „Muzyka i architektura”, który ze względu na swą tematyczną różnorodność i – co ma niebagatelne znaczenie – darmowe wejściówki cieszy się powodzeniem u coraz szerszych grup odbiorców.

W części muzycznej wystąpi trio, złożone z grających na co dzień w orkiestrze Filharmonii Koszalińskiej - skrzypka Marcina Orłowskiego i wiolonczelistki Emilii Jackiewicz, którym towarzyszyć będzie znakomita pianistka Olga Kowalczuk-Tsytsyk. Na program występu złożą się Trio fortepianowe Nr 39 G-dur „Cygańskie” Józefa Haydna i Andante con moto EG 116 c-moll Edwarda Griega. Niewykluczona jest niespodzianka w postaci nowego utworu koszalińskiego kompozytora, dyrygenta i kontrabasisty Jacka Kujawskiego.

Wykład architektoniczny po części muzycznej wygłosi profesor Krzysztof Ingarden, generalny konsul honorowy Japonii w Krakowie oraz autor projektów takich m.in. obiektów, jak Małopolski Ogród Sztuki czy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.

Piątek (19 kwietnia, godz. 18.30) to data koncertu symfonicznego, szczególnie wyczekiwanego przez koszalinian. Orkiestrę poprowadzi Szymon Morus, założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku regularnie koncertuje, zapraszając do współpracy wykonawców o szerokich perspektywach artystycznych.

Dał się poznać z tego, że nie obawia się prowadzić nawet najtrudniejszych dzieł. Doskonale odnajduje się w każdym rodzaju muzyki. Propaguje zainteresowanie muzyką najnowszą poprzez liczne prawykonania, współpracując z polskimi kompozytorami młodego pokolenia. Realizuje również innowacyjne projekty edukacyjne dla najmłodszych odbiorców muzyki poważnej.

Koszaliński koncert z udziałem Szymona Morusa rozpocznie orkiestrowe prawykonanie „Efektu motyla” Macieja Zakrzewskiego, po którym zabrzmi II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina! Solistą będzie Piotr Grelowski, który całe swoje zawodowe życie związał przede wszystkim z Koszalinem.

Tu prowadzi klasę fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, ale wykłada również w szczecińskiej Akademii Sztuki. Pasjonuje się wykonawstwem muzyki tradycyjnie fortepianowej na instrumentach historycznych. Sam studiował nie tylko grę na fortepianie, lecz i na fortepianie historycznym, klawesynie i klawikordzie.

Do największych sukcesów artysty należą: zwycięstwo oraz nagroda za najlepsze wykonanie dzieł Juliana Cochrana w drugiej edycji International Cochran Piano Competition (2016), jak również nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (Bydgoszcz 2004) oraz w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego (Bydgoszcz 2004). W 2017 roku wydał pierwszy solowy album „Sonatas of Today”, a w 2021 uczestniczył w nagraniu IV Koncertu fortepianowego Gabrieli Moyseowicz z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej („(Re)Discovering Gabriela Moyseowicz”, JBRecords, 2021). Jest także jednym z wykonawców albumów „Webern-Nacht” (Universität Mozarteum Salzburg, 2008) oraz „Muzyka saksofonowa XIX wieku” (JBRecords, 2018).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera