MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakich przedmiotów nie wolno trzymać i wozić w samochodzie? Sprawdź, jakie przedmioty są zabronione w aucie 14.11.2023

ND
Wideo
od 16 lat
Kodeks drogowy określa co obowiązkowo musimy mieć w wyposażeniu samochodu oraz czego nie możemy umieszczać i przewozić. Jakich przedmiotów nie wolno trzymać i wozić w samochodzie? Sprawdź, co mówi prawo. Za przewóz tych rzeczy lub nieprawidłowy montaż możesz dostać mandat. Sprawdź szczegóły!

Tego nie wolno montować w samochodzie. Sprawdź w galerii!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego to tylko dwa elementy. W pojeździe obowiązkowo musi się znaleźć:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • sprawna gaśnica.

Obowiązkowe wyposażenie auta wskazuje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Każdy samochód powinien być wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.

Najlepszym miejscem umieszczenia gaśnicy jest zamykany schowek przed pasażerem Gaśnica samochodowa, którą kierowcy są zobowiązani posiadać, powinna zawierać w sobie co najmniej 1 kg środku gaśniczego. Okres legalizacji gaśnicy przeważnie waha się od 1 do 2 lat, natomiast okres gwarancyjny z reguły od 3 do 5 lat od daty produkcji. Jednak brak gaśnicy może wiązać się z mandatem od 20 do 500 zł. Za brak trójkąta ostrzegawczego można dostać mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Dodatkowo niewystawienie go w przypadku awarii jest zagrożone karą 150 zł.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w Polsce, apteczka nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Warto ją jednak posiadać.

Przepisy prawa drogowego określają listę przedmiotów, których umieszczanie lub montowanie w samochodzie jest zabronione. Kierowca może za nie zostać ukarany mandatem. Kodeks ruchu drogowego to potoczna nazwa dla zbioru przepisów regulujących przywileje i obowiązki uczestników ruchu drogowego.

Przepisy kodeksu drogowego są podstawą dla zapewnienia bezpieczeństwa osób poruszających się po drogach publicznych. Dotyczą zarówno osób korzystających z pojazdów mechanicznych, jak i pieszych oraz rowerzystów.

To Cię może zainteresować:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera