Judo: Trzy medale gwardzistów

(wok)
Sandra Lickun
Sandra Lickun Archiwum/cezary Wojniusz
Sandra Lickun stanęła na najwyższym stopniu podium, a Iwona Głowacka i Norbert Paszkowski wywalczyli brązowe medale.

- Nowa hala zobowiązuje - mówi Cezary Wojniusz, trener gwardyjskich judoków, który niedawno otrzymał w zorganizowanym przez nasz "Głos" plebiscycie tytuł "Trenera Roku". - Doczekaliśmy się wspaniałego obiektu więc teraz musimy pokazać na co stać koszalińskich judoków - dodaje Wojniusz.

Lickun, to jednak z najbardziej utalentowanych zawodniczek koszalińskiego judo. W Skierniewicach biła się znakomicie. W pierwszej walce miała wolny los. W drugiej pokonała przez ippon Kasandrę Henett z AZS UKW Bydgoszcz. W trzecim starciu nie dała szans Natalii Pękale z Sokoła Pisarzowice. W pólfinale łatwo rozprawiła się z Moniką Latusek *Dwójka Tarnobrzeg), a w finale pokonała Agnieszkę Niedźwiedź (Pałac Młodzieży Katowice). - Sandra walczyła w tej imprezie znakomicie. Będąc młodszą zawodniczką zdominowała całą wagę.

W drugim półfinale doszło do niespodzianki. Faworytka, Natalia Czaplicka z Gdańska została zdyskwalifikowana za atak w nogi. uważam jednak, że Sandra w tej formie, jaką zaprezentowała wygrałaby pewnie i z nią - mówi Marian Standowicz, trener gwardzistów. Trzecie miejsce zdobyła walcząca w wadze do 44 kg Iwona Głowacka. - Iwonka przegrała po dość kontrowersyjnej decyzji sędziów tylko jedną walkę i to z późniejszą triumfatorką. Jestem pewien, że mistrzostw Polski przywiezie medal. Stać ją nawet na złoto - mówi Standowicz. także po brąz w Pucharze Polski sięgnął Norbert Paszkowski. - Norbet ma wielki potencjał. Wygrywa dość naturalnie. Gdyby jeszcze chciał włożyć w trening nieco więcej wysiłku nie tylko Gwardia, ale i polskie judo miałoby z niego ogromną pociechę - dodał Standowicz.

W Skierniewicach piąte miejsce zajęła walcząca w wadze do 57 kg Sylwia Mendoń (Samuraj Koszalin). Siódma w wadze +70 kg była jej klubowa koleżanka Patrycja Rosińska. Także siódmy był Eryk Krzymiński. Gwardzista rywalizował w wadze do 55 kg i przegrał z Adrianem Walą. W Skierniewicach wystąpił jeszcze w wadze do 48 kg Robert Grzegorczyk (Samuraj), jednak nie przebrnął on sita eliminacji.

Pod względem sportowym zawody judoków zdominowali juniorzy młodsi MKS Juveni Wrocław, którzy zdobyli aż 11 medali. W kategoriach wagowych 66kg, 73kg i +90kg na podium gościło po trzech zawodników tego klubu. Poziom sportowy turnieju w kategorii chłopców przez przewodniczącego rady trenerów Pana Zenona Mościnskiego został oceniony jako dobry. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Adrian Wala z Polonii Rybnik.