Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampus Politechniki symbolicznie otwarty [film]

Alina Konieczna [email protected]
Przecięcie symbolicznej wstęgi otwierającej kampus rektor powierzył studentom.
Przecięcie symbolicznej wstęgi otwierającej kampus rektor powierzył studentom. Radosław Brzostek
Politechnika Koszalińska obchodzi 44. urodziny. Święto uczelni stało się okazją do otwarcia kampusu przy ul. Śniadeckich. Symboliczną wstęgę przecięli nie oficjalni goście, lecz sami studenci.

Politechnika Koszalińska (poprzednio Wyższa Szkoła Inżynierska) została powołana 8 czerwca 1968 roku. W 1996 roku uzyskała status politechniki. Każdego roku w czerwcu uczelnia świętuje kolejne rocznice powstania.

Tegoroczne urodziny zbiegły się z zakończeniem projektu inwestycyjnego, w ramach którego powstały trzy nowe obiekty naukowo-dydaktyczne dla kierunków technicznych.

- Ten projekt wynika z przyjętego przez naszą uczelnię planu stworzenia nowoczesnego ośrodka naukowego służącego rozwojowi kierunków ścisłych i technicznych, uwzględniającego najnowsze technologie - podkreśla rektor PK prof. Tomasz Krzyżyński. - Niż demograficzny puka do naszych drzwi, zapowiada mniejszą liczbę kandydatów na studia. Wierzymy, że te nowoczesne laboratoria pozwolą Politechnice przetrwać trudny czas i staną się magnesem przyciągającym młodych ludzi do studiowania właśnie u nas.

Kampus przy ul. Śniadeckich to jedna z największych inwestycji w mieście. Kompleks składa się trzyczęściowego budynku wielopoziomowego, połączonego naziemnymi przejściami z zespołem sześciu laboratoriów. Budowa trzech z nich właśnie została zakończona. To dwa budynki Instytutu Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej oraz Laboratorium Inżynierii Środowiska i Telematyki.

Budowa tych obiektów (o łącznej powierzchni ok. 11 tysięcy metrów kwadratowych), wraz z ich wyposażeniem w nowoczesną aparaturę dydaktyczno-badawczą, kosztowała 35 milionów złotych. Została dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W ramach projektu budynki są połączone siecią światłowodową z pozostałymi obiektami uczelni, zakupiono też sprzęt i oprogramowanie pozwalające na uruchomienie platformy wirtualnych serwerów do wdrażania nowych rozwiązań w kształceniu na odległość.

Otwarcie kampusu, jak podkreślał rektor, miało charakter symboliczny. Cztery laboratoria w akademickim osiedlu już pracują pełną parą, jeden budynek pachnie farbą, a w ostatnim trwają prace wykończeniowe. Kampus nie jest jeszcze kompletny, w przyszłości powstaną tu cztery mniejsze laboratoria, biblioteka oraz budynek rektoratu (początek ostatniego etapu budowy jest przewidziany na 2014 rok).

Jak każe tradycja, święto uczelni zostało połączone z promocją nowych doktorów i doktorów habilitowanych. W minionym roku stopnie te otrzymało 11 osób, ponadto 8 pracowników PK doktoryzowało się i habilitowało w innych uczelniach.

Nowi doktorzy złożyli ślubowanie i odebrali dyplomy. Tytuł naukowy profesora uzyskał Aleksander Szwichtenberg z Instytutu Ekonomii i Zarządzania. Zasłużeni pracownicy otrzymali odznaczenia państwowe i medale Komisji Edukacji Narodowej, rektor wręczył też wyróżnienia studentom.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo