Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy miesiąc to jeden wyjątkowy eksponat

Joanna Krężelewska
Czy miecz ten należał do wojownika, który zginął na polu bitwy? Czy też został skradziony i zakopany? Dziś można jedynie mnożyć domysły, jaka jest historia tego cennego przedmiotu
Czy miecz ten należał do wojownika, który zginął na polu bitwy? Czy też został skradziony i zakopany? Dziś można jedynie mnożyć domysły, jaka jest historia tego cennego przedmiotu Radek Koleśnik
Dawny kałamarz, kafel piecowy, korona śmierci, miecz.

W styczniu ubiegłego roku muzealnicy po raz pierwszy zaproponowali zwiedzającym wystawy Zabytek Miesiąca. Idea była taka - jeden z eksponatów, a tych w zbiorach Muzeum nie brakuje, który tematycznie związany będzie z danym miesiącem, otrzyma specjalne miejsce w osobnej gablocie, zostanie szczegółowo opisany i będzie dodatkową atrakcją. Z czasem prezentowane skarby historii, choć pojedyncze, były na tyle interesujące, że często to właśnie one działały na gości Muzeum, jak magnes.

- Jednym z najchętniej oglądanych eksponatów była prezentowana w listopadzie korona śmierci - mówi Irena Nowogrodzka-Barańska z działu archeologii koszalińskiego Muzeum. - W średniowieczu takie korony zakładano przed pochówkiem na głowę dziewicom i młodym chłopcom. Była rekompensatą za nieprzebyte życie. Do dziś takich koron zachowało się niewiele.

Wiele osób chętnie też oglądało renesansową formę do wypieku opłatków, która pokazywana była w grudniu. Cykl Zabytek Miesiąca będzie kontynuowany - jak zawsze eksponat pojawi się w gablocie w budynku z wystawą Pradzieje Pomorza i zobaczyć go będzie można w cenie biletu do Muzeum.

Na styczeń 2016 roku przygotowano miecz ze wczesnej epoki żelaza, jeden z czterech tego typu mieczy, znalezionych na Pomorzu Zachodnim oraz jeden z dwóch, które znajdują się w zbiorach Muzeum. - Został on odnaleziony w miejscowości Miechęcino w 2011 roku. Ciekawe jest położenie, w jakim został odkryty. Zazwyczaj miecze z tego okresu (ok. 400-600 r. p. n. e. - dop. red.) po śmierci właściciela były zginane. Ten jest prosty, a znaleziony został wbity pionowo w ziemię. Obok znajdował się, również w pozycji pionowej, nóż - opisuje Irena Nowogrodzka-Barańska.

A kto chce przypomnieć sobie eksponaty, które prezentowane były w Muzeum w kolejnych miesiącach ubiegłego roku, może jeszcze kupić kalendarz - każdy miesiąc oznaczony jest pokazywanym już przedmiotem. - Planujemy w przyszłym roku wydać kalendarz z zabytkami, które prezentować będziemy przez najbliższych dwanaście miesięcy - zapowiada archeolog. Te są już wybrane, ale... - Nie możemy przewidzieć dziś, czy na przykład podczas letnich wykopalisk nie znajdziemy czegoś ciekawego. Wtedy możemy nieco zmodyfikować listę wystawienniczą - dodaje.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!