Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy zapłacą za niektóre odcinki ekspresówek S6 i S3

Marek [email protected]
Od 1 października sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o ok. 3300 km. Do mapy płatnych tras dołączą m.in. trasy w naszym regionie.
Od 1 października sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o ok. 3300 km. Do mapy płatnych tras dołączą m.in. trasy w naszym regionie. archiwm
Od 1 października sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o ok. 3300 km. Do mapy płatnych tras dołączą m.in. trasy w naszym regionie.

Do mapy już płatnych tras i odcinków autostradowych i tych na odcinkach tras szybkiego ruchu dołączą m.in. fragment drogi ekspresowej S3 na odcinku Miękowo -Goleniów Północ oraz odcinek drogi S6 Nowogard Zachód - Nowogard Wschód.

Po rozszerzeniu sieci, dotąd bezpłatnych odcinków, długość dróg objętych opłatą elektroniczną w województwie zachodniopomorskim wzrośnie do blisko 140 km, a w całej Polsce - do około 3300 km.

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL został uruchomiony w lipcu 2011 r. Jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich DMC.

Wszystkie przychody wygenerowane przez system viaTOLL trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce.

Najbardziej dochodowymi drogami są autostrada A4, droga ekspresowa S8 oraz autostrada A2. W minionym półroczu przyniosły ponad 429,4 mln zł wpływów. Biegnąca m.in. przez nasz region droga ekspresowa S3 znajduje się na szóstym miejscu zestawienia (ok. 35,3 mln zł).

Kierowcy jadący odcinkiem z Koszalina do Karnieszewic są świadkami, że wykonawca od zapowiedzi budowy obwodnicy przeszedł do działania. Byliśmy wczoraj na placu budowy i możemy potwierdzić, że budowa ruszyła na dobre. Skala prac jest tak przemyślana, by nie paraliżowała ona obecnie wakacyjnego ruchu na drodze krajowej nr 6. - Prowadzona jest przebudowa sieci instalacji podziemnych, które kolidują z przebiegiem obwodnicy, trwa też usuwanie humusu. Ponadto prowadzone są prace przygotowujące do budowy obiektów mostowych. Budowane są także platformy do użycia ciężkiego sprzętu na budowie - mówi Mateusz Grzeszczuk, specjalista ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych  i Autostrad. Na trasie przebiegu obwodnicy prowadzone są także prace rozbiórkowe oraz wycinka drzew.  Sprawy wywłaszczeniowe toczą się po myśli GDDKiA. - Nie mamy w związku z tym żadnych procesów sądowych - mówi Mateusz Grzeszczuk. Ciekawostka: koszty związane z odszkodowaniami za przejęcie nieruchomości na trasie Koszalin - Sianów to 86 mln złotych.  W koszalińskim ratuszu trwają z kolei prace dotyczące budowy węzłów drogowych, które będą stanowiły połączenie z obwodnicą. Te są przewidziane na ul. Władysława IV, Morskiej i Szczecińskiej. - Jesteśmy na etapie uzgodnień z wykonawcą m.in. w sprawie wyjazdów z placu budowy - mówi Robert Grabowski, rzecznik ratusza. - W opracowaniu jest projekt budowy drogi od wiaduktu na ul. Władysława IV aż do obwodnicy. Droga ma być dwupasmowa, ze ścieżką rowerową i nowym oświetleniem. W ramach inwestycji powstanie też droga dojazdowa do ogrodów działkowych, które pozostają, oraz do osiedla Unii Europejskiej. Budowa będzie realizowana w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych z dofinansowaniem unijnym.

Obwodnica Koszalin - Sianów. Raport z budowy [zdjęcia, wideo]

Zobacz także: Budowa drogi S6 - Koszalin Sianów

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!