Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks drogowy 2020: ZMIANY pierwszeństwo pieszych, wolniejsza jazda, łatwiejsza strata prawka. Zobacz, co się zmieni [12.10.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Kodeks drogowy 2020. Zobacz najnowsze zmiany
Kodeks drogowy 2020. Zobacz najnowsze zmiany archiwum
Zmiany w kodeksie drogowym. Co się zmieni w 2020 roku? Czy piesi będą mieli pierwszeństwo już przed wejście na przejście dla pieszych. Sprawdź najnowsze informacje na temat zmian w kodeksie drogowym w 2020 roku. Najnowsze przepisy ważne dla każdego kierowcy. Kodeks drogowy 2020.

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym zapowiedział Mateusz Morawiecki. – Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które ograniczą śmiertelność na drogach – podkreślił premier. Rocznie w Polsce ginie na drogach 3000 ludzi, dużo więcej niż w innych europejskich krajach.

Sprawdź zmiany w Prawie o ruchu drogowym 2020 i ostatnie zmiany 2019.

Kodeks drogowy 2020 – trzy zmiany

Dziś pieszy ma pierwszeństwo, gdy już jest na pasach. Po zmianie kierujący będzie musiał zatrzymać pojazd, gdy zobaczy, że pieszy zbliża się do przejścia.

Druga zmiana to ograniczenie prędkości: koniec z ograniczeniem do 60 km/h w terenie zabudowanym od godz. 23 do 5. Polska to jedyny kraj z takim systemem. Będzie więc 50 jak w dzień.

Zmiana trzecia to rozszerzenie możliwości utraty prawa jazdy przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h na wszystkie kategorie dróg. Obecnie prawko się traci za takie przekroczenie tylko w terenie zabudowanym. Zasada obejmie wszystkie drogi łącznie z autostradami.

– Jesteśmy na ostrym zakręcie – użył porównania premier i zapowiedział zaostrzenie kodeksu drogowego.

Kodeks drogowy 2020 – najbliższe zmiany:

  • pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy,
  • ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym także nocą,
  • przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h także poza terenem zabudowanym podstawą do zabrania prawa jazdy.

Premier zapowiedział też utworzenie funduszu, który wesprze inwestycje służące bezpieczeństwu: przejścia dla pieszych, spowalniacze ruchu i ronda.

Przepisy drogowe – ostatnie zmiany 2019

Spodziewane zmiany 2020 to ciąg dalszy serii zmian. Niedawno parlament znowelizował Prawo o ruchu drogowym i doprecyzował rozporządzenie ministerialne o zachowaniach kierowców i policji.

Nowości w kodeksie drogowym, które obowiązują od 6 grudnia 2019:

  • suwak – kiedy zanika pas ruchu, wpuszczamy pojazdy z niego na pas trwający (manewr następuje pojedynczo i przemiennie), a gdy zanikają dwa pasy, najpierw wpuszczamy pojazd z prawego, potem z lewego i dopiero jedziemy my (też pojedynczo i na przemian);
  • korytarz życia – aby przepuścić pojazd jadący do wypadku, kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają na lewo, a z prawego pasa na prawo, gdy zaś pasów jest więcej, ci ze skrajnego lewego na lewo, z pozostałych na prawo.

Kodeks drogowy 2020: Niepodporządkowanie się grozi sankcjami.

Ręce na kierownicę, inaczej mandat!

Doprecyzowano Rozporządzenie Ministra SWiA w sprawie kontroli.

  • W chwili zatrzymania do kontroli kierowca trzyma ręce na kierownicy i nie wykonuje gwałtownych ruchów, pozostaje w aucie, chyba że policjant wskaże, by wysiadł. Jeśli kierowca tego nie zrobi, może dostać mandat do 500 zł.
  • Policja może postawić radiowóz nawet w miejscu, gdzie postój jest zabroniony, jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu.
  • Funkcjonariusz przedstawia się, podaje przyczynę zatrzymania (a nie bawi się w zgadywanki „czy wie pan, dlaczego pana zatrzymałem”); legitymację okazuje tylko na prośbę kierowcy (chyba że jest w cywilu – wtedy okazuje od razu).

Zobacz także: 79-latek wyprzedał na przejściu dla pieszych bo spieszył się… na narty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo