Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny przetarg na budowę umocnień brzegowych w Mielnie. Czy to się kiedyś skończy? Trwa już od trzech lat

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Już w styczniu 2020 roku zostały otwarte oferty na realizację tego zadania
Już w styczniu 2020 roku zostały otwarte oferty na realizację tego zadania archiwum gk24
Czy ktoś jeszcze pamięta, że ponad dwa lata temu miała się rozpocząć na plażach Mielna wielka inwestycja Urzędu Morskiego w Słupsku? To miało kosztować nawet 60 mln zł, a polegać na remoncie umocnień brzegowych, wymianie wszystkich falochronów, poszerzeniu plaż. Sprawę odkurzył Urząd Morski w Szczecinie.

- Z upoważnienia dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie informuję, że inwestycja „Roboty budowlane w trybie zaprojektuj i wybuduj, w ramach projektu Przebudowa wraz z rozbudową istniejącego systemu umocnień brzegowych na wysokości miejscowości Mielno” jest na etapie postępowania przetargowego. Otwarcie ofert nastąpi 1 marca 2021 roku. Przewidywany termin zakończenia prac to 31 stycznia 2023 roku - to najświeższe dane, jakie uzyskaliśmy w Urzędzie Morskim w Szczecinie. To właśnie ta instytucja przejęła obowiązki zlikwidowanego Urzędu Morskiego w Słupsku. A to właśnie słupski Urząd Morski próbował od kilku lat doprowadzić tę inwestycję choćby do rozpoczęcia. Wszystko na nic. Może więc teraz się uda? Poprzednio też było już blisko...

Zobacz także: Sztorm w Mielnie

Przypomnijmy, już w styczniu 2020 roku zostały otwarte oferty na realizację tego zadania. Najdroższa opiewała na kwotę ponad 56 milionów złotych, a najtańsza na kwotę prawie 40 milionów złotych. Plan zakładał remont 36 ostróg i kilku opasek brzegowych na wysokości Mielna, na odcinku ponad trzech kilometrów od hotelu Meduza do ośrodka Eden, a także poszerzenie plaż w wielu miejscach na tym samym odcinku. Ma to potrwać nawet dwa lata. Ten projekt - dodajmy - otrzymał solidne unijne dofinansowanie: 85 procent potrzebnej kwoty. A ta kwota, jak się wtedy dowiedzieliśmy, wynosi od 40 do 56 milionów złotych.

Najdroższą ofertę wtedy przedstawiła firma Warbud z Warszawy. Ich cena brutto wynosiła wspomniane 56,05 miliona złotych. Druga z ofert należała do lokalnej firmy Hydrobud Adam Dzik z Ustronia Morskiego. Ustronianie zaproponowali cenę 40,8 miliona złotych za wykonanie nowych opasek, poszerzenie plaż i wymianę poniemieckich, drewnianych ostróg brzegowych, czyli popularnych falochronów. Najtańszą ofertę przedstawiła Korporacja Budowlana Doraco, czyli konsorcjum dwóch firm, na czele z Przedsiębiorstwem Robót Czerpalnych i Podwodnych z Gdańska. Oni chcieli za wszystko 39,9 miliona złotych. A ponieważ cena odgrywa najważniejszą rolę, było niemal pewne, że właśnie ta Korporacja Budowlana wygra przetarg.

Jak jednak już rok temu pisaliśmy, zanim wykonawca podejmie prace w terenie, należy spodziewać się jeszcze ewentualnych odwołań od rozstrzygnięć. I tak też się stało. Teraz więc będziemy mieli kolejne otwarcie, wybieranie ofert i - niestety - zapewne kolejne odwołania, może też skargi.

Co z ceną? Tu dobre informacje: według naszych rozmówców, związanych z branżą budowlaną, może być nawet taniej, bo obniżki cen widać m. in. przy budowie dróg czy budynków wielorodzinnych. Jednak szczegóły poznamy, a właściwie powinniśmy poznać, za niecały miesiąc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo