Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kołobrzeg: Po wielkiej majówce ruszą prace ziemne wokół kościoła

Piotr Polechoński [email protected]
Kołobrzeska świątynia od kilku lat  jest  gruntownie odnawiana. Aktualnie prowadzone prace  poprzedził  wcześniejszy  projekt, w ramach którego renowacji poddano kościoły w Koszalinie, Kamieniu Pomorskim, Szczecinie i właśnie w Kołobrzegu.  To, co czego nie udało się zrobić wtedy jest robione teraz.
Kołobrzeska świątynia od kilku lat jest gruntownie odnawiana. Aktualnie prowadzone prace poprzedził wcześniejszy projekt, w ramach którego renowacji poddano kościoły w Koszalinie, Kamieniu Pomorskim, Szczecinie i właśnie w Kołobrzegu. To, co czego nie udało się zrobić wtedy jest robione teraz. Michał Świderski
Wracamy do kołobrzeskiej bazyliki, w której trwa wielka renowacja. Prace potrwają tutaj do końca września. A już po długim majowym weekendzie zaczną się roboty ziemne wokół świątyni.

40 lat diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

40 lat diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Najważniejszym punktem uroczystości będzie spotkanie modlitewne, które odbędzie się 19 maja na stadionie Gwardii w Koszalinie. Organizatorzy przygotowują się na przybycie 15 - 20 tysięcy wiernych. W programie znajdą się m.in. katechezy, które wygłoszą ewangelizatorzy z Brazylii ojcowie:Enrique Porcu i Antonello Cadeddu. Enrique i Antonello w latach dziewięćdziesiątych wyjechali do Brazylii, aby służyć najuboższym mieszkańcom slumsów w Sao Paulo. W 2000 roku, wraz z siedmioma młodymi ludźmi, wśród których byli narkomani, dealerzy narkotyków i prostytutki, założyli wspólnotę "Allianza de Misericordial" ("Przymierze Miłosierdzia"). Ojcowie odwiedzali kilkakrotnie nasz kraj, każda ich wizyta gromadziła tysiące ludzi. Jubileuszowi 40-lecia będzie towarzyszył Diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń, który rozpocznie się 18 maja w kościele Ducha Świętego w Koszalinie. Został już uruchomiony serwis internetowy poświęcony 40-leciu diecezji. Na stronie www.40diecezji.pl można znaleźć informacje dotyczące głównych obchodów rocznicy, a także poznać najważniejsze wydarzenia z historii diecezji.
Przypomnijmy, że diecezja koszalińsko-kołobrzeska powstała 28 czerwca 1972 roku. O jej ustanowieniu zdecydował papież Paweł VI, a główną przyczyną jej powołania do życia była konieczność uporządkowania kościelnych struktur na ziemiach zachodnich, które po wojnie znalazły się w granicach Polski. Dziś obejmuje ona obszar 14 tysięcy 640 kilometrów kwadratowych i znajduje się na obszarze czterech województw: lubuskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Na terenie diecezji mieszka około 920 tysięcy osób, z czego katolicy stanowią 850 tysięcy. Diecezja podzielona jest na 24 dekanaty i 220 parafii. Aktualnie obowiązki ordynariusza diecezji pełni ksiądz biskup Edward Dajczak. Pomagają mu w tym dwaj biskupi pomocniczy: biskup Paweł Cieślik i biskup Krzysztof Zadarko. Wcześniej diecezją zarządzali kolejni ordynariusze: biskup Ignacy Jeż (1972-1992), biskup Czesław Domin (1992-1996), biskup Marian Gołębiewski (1996-2004), biskup Kazimierz Nycz (2004-2007). Patronami diecezji koszalińsko-koło- brzeskiej są: Matka Boża Skrzatuska, święty Maksymilin Kolbe i święty Wojciech.

Remont - obejmujący bazylikę w Kołobrzegu i katedrę w Koszalinie (ten drugi już się zakończył) - mógł dojść do skutku dzięki temu, że diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej udało się uzyskać unijne dofinansowanie za pośrednictwem zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. W przypadku bazyliki w Kołobrzegu koszt całego remontu zamknął się kwotą 4 mln 150 tys. zł (wkład własny strony kościelnej to 1 mln 40 tysięcy złotych). Wykonawcą robót jest warszawskie budowlane konsorcjum, którego liderem jest firma "Gorek Restauro".

Jak zapewnia ksiądz Jacek Święszkowski, odpowiedzialny za projekt z ramienia kurii koszalińsko-kołobrzeskiej, tempo prac utrzymuje się stale na tym samym, dobrym poziomie i zostało już wykonanych ponad 50 procent z zaplanowanych robót.

Na chwilę obecną trwają nadal kompleksowe, renowacyjne prace w masywie wieżowym. - Roboty zostały zakończone już przy pomostach ewakuacyjnych. Gotowe są też ściany empory, wstawiono nowe szyby osłonowe w oknach z witrażami, zamontowana została nowa instalacja elektryczna. Odnowione i zakonserwowane zostały też ceglane posadzki i klatki schodowe - mówi ksiądz Święszkowski.

Zaraz po długim, majowym weekendzie rozpoczną się ujęte w projekcie prace na zewnątrz świątyni. Ruszą roboty związane z budową kanalizacji deszczowej oraz przebudowany zostanie teren wokół samej bazyliki. Pojawi się nowa nawierzchnia oraz ceglany płot.

Przypominamy też o ciekawym pomyśle związanym z renowacją świątyni. Otóż we wnętrzu odnowionej wieży zostanie uruchomione muzeum. Dzielić się ona będzie na dwie części: sakralną i świecką. W tej pierwszej części zwiedzający mogliby poznać historię samej świątyni, a w drugiej historię naszego regionu. Mają to być bardzo nowoczesne prezentacje wykorzystujące multimedialne możliwości, w tym projekcję trójwymiarową (tutaj też będą się odbywać odczyty i tematyczne spotkania).

Po remoncie wszyscy chętni będą mogli wjechać windą na wieżę, gdzie będzie czekał na nich profesjonalnie przygotowany taras widokowy. Stąd będzie można podziwiać kołobrzeską panoramę.

Zakończone prace w Koszalinie
Koszt zakończonego remontu koszalińskiej katedry to 1 mln 50 tysięcy złotych. Z tego wkład własny kurii koszalińsko-kołobrzeskiej to 270 tysięcy złotych. Przetarg na wykonanie prac wygrała słupska firma Tech-Bud. Miała na to czas do końca ubiegłego roku.

Za te pieniądze wymienione zostało całe blaszane pokrycie wieży, pracownicy odnowili też jej drewniane elementy (nowe pokrycie jest miedziane, co wyraźnie odróżnia się kolorystycznie od reszty świątyni).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!