Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konfiskata auta za pijaną jazdę z falstartem. Rząd planuje zmiany w przepisach

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Ustawa w obecnym kształcie mówi o przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości
Ustawa w obecnym kształcie mówi o przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości archiwum
14 marca weszły w życie zmiany w kodeksie karnym. Za jazdę pod wpływem alkoholu będzie można stracić samochód. Okazuje się, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaktualizować przepisy uchwalone jeszcze za czasów PiS.

Resort zamierza bliżej przyjrzeć się uchwalonym przepisom i najprawdopodobniej je zliberalizować. Przypomnijmy, że ustawa w obecnym kształcie mówi o przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości (gdy na przykład ktoś prowadził nie swoje auto, wycena odbywać się będzie na podstawie średniej rynkowej wartości pojazdu lub tej zawartej w polisie ubezpieczeniowej).

Jeśli u zatrzymanej osoby zostanie stwierdzone przekroczenie 1,5 promila we krwi, to również na tej podstawie ma stracić samochód. Taka kara ma nie ominąć tych, którzy uciekną z miejsca zdarzenia, podczas którego doszło do śmierci innego uczestnika wypadku lub spowodowania uszczerbku na zdrowiu wielu osób.

Wśród wyjątków, przepadek równowartości nie będzie orzekany jeżeli sprawca prowadził nie swój pojazd w ramach czynności zawodowych/służbowych, co więcej nie aż tak surowo traktowani będą kierowcy zawodowi. Tu jednak trzeba liczyć się z zapłaceniem tzw. nawiązki w wysokości minimum pięciu tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Przedmiotem tymczasowego zajęcia nie mogą być pojazdy mechaniczne objęte umową leasingu, tzw. pojazdy firmowe lub objęte współwłasnością. W takim wypadku będzie orzekany przepadek jego równowartości lub wspomniana wcześniej nawiązka.

Rząd zapowiada jednak nowelizację. Na czym miałaby ona polegać? Mówi się choćby o zniesieniu konfiskaty w przypadku, gdy zajdą szczególne okoliczności. Na razie więc uchwalony przepis, który od czwartku 14 marca wchodzi w życie, będzie stosowany wtedy, gdy do jazdy pod wpływem alkoholu dojdzie po tym terminie, a jednocześnie postępowanie zakończy się przed wejściem w życie nowelizacji ustawy. Osoby, które popełniły czyn zabroniony przed 14 marca, a postępowanie jeszcze trwa, samochodu nie stracą, ale liczyć się będą musiały z dotychczas obowiązującymi karami.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera