MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec programów typu 500 plus? Bony zamiast pieniędzy? Minister zapowiada poważne zmiany To nie żart! [12.10.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Czy to koniec programów typu 500 plus?
Czy to koniec programów typu 500 plus? gov.pl
Od 2020 koniec z programami typu 500 plus – rząd nie da ludziom nowych pieniędzy do ręki. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała koniec programów z serii 500+ i innych dopłat bezpośrednich. Nastąpią istotne zmiany.

Szefowa nowo powołanego resortu przyznała w rozmowie z Business Insider, iż nie tylko w 2020, ale w całej kadencji PiS-u, czyli do 2023 r., nie będzie nowych programów polegających na przyznawaniu określonym grupom dodatkowych pieniędzy.

Koniec programów typu 500 plus? Co zamiast dopłat od 2020 r.

Jadwiga Emilewicz oświadczyła, że co prawda nie przewiduje nowych programów takich jak 500 plus czy 300 plus, jednak nie oznacza to, że rząd przestanie pracować nad kolejnymi programami wspierającymi rodziny wielodzietne. Tyle że pomoc będzie następować poprzez usługi, a nie wypłatę pieniędzy.

Ma to wspomóc tzw. modę na rodzinę, która rozwija się m.in. we Francji i USA.

Opłaty za prąd dla gospodarstw domowych wzrosną o ok. 10 proc. Droższe będą też inne usługi i towary. Ale dla osłony rząd nie da rodzinom nowych pieniędzy do ręki, lecz wesprze je usługami. Jakimi? Władze dopiero nad tym pracują.

Dotychczasowe programy „plusowe”

 • Rodzina 500+ czyli 500 plus na każde dziecko.
 • 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
 • Dobry start, czyli 300 plus dla ucznia co roku.
 • 500 plus dla firm – mały ZUS dla przedsiębiorców osiągających niskie dochody, czyli średnio o 500 zł mniej opłat miesięcznie.
 • Emerytura plus, czyli 13 minimalna emerytura co rok.
 • Mama 4 plus – minimalna emerytura dla kobiet, które nie wypracowały świadczeń, ale wychowały co najmniej czworo dzieci.

Z wypowiedzi min. Emilewicz wynika, że nie będzie już nowych plusowych programów gotówkowych, czyli stare zostaną.

Do niedawna PiS chwalił się brakiem deficytu budżetowego, jednak w 2020 deficyt się pojawi, przewidują to także członkowie rządu. Rząd więc musi być ostrożny z rozdawaniem plusów. Zarazem nie może zawieść wyborców choćby przed wyborami prezydenckimi – stąd zapowiedź wsparcia usługowego. Pytanie tylko, czy rząd nie zepchnie kosztów tego wsparcia na samorządy.

Koniec programów typu 500 plus? A co z 14 emeryturą?

Jest to „nowy” plus gotówkowy. Jednak należy się spodziewać, że PiS dotrzyma słowa i 14 emerytura w postaci wypłat dojdzie do dotychczasowego pakietu plusowego. Wynika to bowiem z jasnej i stanowczej obietnicy lidera partii, Kaczyńskiego, złożonej w obecności premiera Morawieckiego.

Przypomnijmy, że w ciągu 100 dni nowego rządu Polacy mają zyskać w nowych pięciu sferach. Niektóre nowości mają być uchwalone, inne zaś „przygotowane”.

Przedwyborcza piątka Kaczyńskiego:

 • 14. emerytura
 • mały ZUS dla małych firm
 • badania profilaktyczne
 • 100 obwodnic miast
 • wyższe dopłaty dla rolników

Koniec programów typu 500 plus? Waloryzacji nie będzie

Minister rozwoju przyznała, że demografia jest wciąż wielkim zadaniem polityki społecznej. Stąd „obok bezpośrednich transferów, takich jak 500 plus” pojawią się inne usługi wspierające rodziny. „Obok” – a więc dotychczasowe zdobycze będą utrzymane.

Jednak pakiety 500 plus pożera inflacja. Rodziny najwięcej wydają na najbardziej drożejącą żywność, przez co w rzeczywistości dostają nie po 500 zł na dziecko, lecz po 450. A dojdą nowe podwyżki – za prąd, wywóz śmieci itd. Rekompensatą byłaby waloryzacja świadczenia. Niestety w rządowym projekcie budżetu nie przewidziano jej.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński o ewentualnej likwidacji 500 plus (Wrzesień 2019)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo