Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole autokarów w Koszalinie. Policjanci nie nadążają z kontrolami

Marzena Sutryk [email protected]
Policjanci w odpowiedzi na wezwanie skontrolują pojazd przewożący dzieci. Warto jednak dwa, trzy dni wcześniej telefonować w tej sprawie pod 94 3429 374 (wydział ruchu drogowego), bo dzwoniąc w ostatniej chwili trzeba się liczyć z dłuższym oczekiwaniem.
Policjanci w odpowiedzi na wezwanie skontrolują pojazd przewożący dzieci. Warto jednak dwa, trzy dni wcześniej telefonować w tej sprawie pod 94 3429 374 (wydział ruchu drogowego), bo dzwoniąc w ostatniej chwili trzeba się liczyć z dłuższym oczekiwaniem. KMP Koszalin
Autokary ze szkolnymi wycieczkami niemal każdego dnia wyjeżdżają z Koszalina w trasę. Policjanci nie nadążają z kontrolami. Dlatego przygotowali specjalny punkt odpraw dla pojazdów wiozących dzieci.

W ostatnich dniach jest tyle wyjazdów szkolnych na wycieczki autokarowe, że policja nie nadąża z kontrolami pojazdów. A dodajmy, że o takie mają prawo prosić zarówno nauczyciele, jak i rodzice. I policjanci mają obowiązek na takie zgłoszenie zareagować i przyjechać na miejsce wyjazdu wycieczki.

- Zdarza się tak, że przyjmujemy kilka zgłoszeń na tę samą godzinę, w zupełnie innych częściach miasta lub zupełnie poza jego granicami. Taka sytuacja albo bardzo wydłuża czas oczekiwania na przyjazd policji albo czyni to wręcz niemożliwym - mówi Urszula Chylińska, rzecznik koszalińskiej komendy policji. Dlatego policjanci, by zapewnić wszystkim zainteresowanym możliwość poddania pojazdu i kierowcy badaniom, przygotowali na czas wycieczek szkolnych jeden punkt kontrolny przy ul. Armii Krajowej.

Przed wyjazdem, zanim dzieci wsiądą do autokaru, należy zgłosić się na postój taksówek przy ul. Armii Krajowej - to tutaj w godzinach 6 - 9 czeka oznakowany radiowóz z policjantami.

- Punkt będzie czynny do 22 czerwca - mówi Urszula Chylińska. - Po tym terminie, gdy rozładuje się duża liczba wyjazdów dzieci na wycieczki w tych samych dniach, znowu będziemy docierać na zgłoszenie do miejsc odjazdów autokarów wiozących np. dzieci na kolonie.

Dodajmy, że po sprawdzeniu pojazdu policjanci spisują protokół z uwagami. Taki dokument kierowca autokaru będzie musiał okazać na żądanie rodzica lub innej osoby zainteresowanej. A jeżeli dojdzie do wykrycia usterek, to opiekunowie mogą żądać od przewoźnika podstawienia innego autobusu. W sytuacji, gdy rodzice ocenią, że trzeźwość kierowcy budzi wątpliwości, to mogą od razu dzwonić na 997 i wzywać funkcjonariuszy.

A jaka jest rola Inspekcji Transportu Drogowego? Teoretycznie ta służba także sprawdza autokary przewożące dzieci. W praktyce do oddziału w Koszalinie trudno się dodzwonić. A już wezwanie kogoś do kontroli w ostatniej chwili jest właściwe nie do załatwienia.

- Bo u nas konieczność wyjazdu należy zgłaszać przynajmniej dwa dni przed terminem. Jeżeli nie możemy przyjechać, to mówimy o tym zgłaszającym albo przekazujemy sprawę policji - mówi Marek Rupental, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.

- W koszalińskim oddziale nie ma na stałe nikogo w biurze, tam jest czterech inspektorów, którzy są przez cały dzień w terenie, dlatego nikt nie odbiera. Ze zgłoszeniami należy dzwonić do Szczecina pod 91 311 56 40, w godzinach 7.30 - 15.30. My nie pracujemy całą dobę, my działamy, jak urzędnicy. A ponadto przypominam, że w Koszalinie autokary można poddać badaniu w stacji diagnostycznej ZORD, za darmo. ZORD wystawia certyfikat ważny przez tydzień. Gdy kierowca ma taki dokument, to znacznie ułatwia potem kontrolę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!