MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Rząd przedstawił kolejny etap łagodzenia obostrzeń. Kiedy koniec noszenia maseczek na świeżym powietrzu? [29.05.2020]

Dawid Jaśkiewicz
Dawid Jaśkiewicz
W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki w związku z koronawirusem
W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki w związku z koronawirusem archiwum polskapress
W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki w związku z koronawirusem. Podjęte decyzje dotyczą m.in. obowiązku noszenia maseczek. Otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i kluby fitness. Dozwolone będą również zgromadzenia publiczne na świeżym powietrzu. Sprawdźcie, na jakich zasadach.

W środę, 27 maja, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przedstawili czwarty etap łagodzenia obostrzeń w związku z koronawirusem. Nowe przepisy dotyczą m.in. działalności kin, teatrów, siłowni, a także klubów fitness. Poinformowano również o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

- Od czasu, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa minęły trzy miesiące. To były trudne dni - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Dane pozwalają stwierdzić, że zapanowaliśmy nad epidemią w sposób bardziej sprawny niż kraje Europy Zachodniej - mówił również Mateusz Morawiecki.

Do kiedy obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu?

Od 30 maja zostanie zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej. Warunkiem jest zachowanie społecznego dystansu wynoszącego dwa metry.

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń w związku koronawirusem [DATY]

 • Również od 30 maja zniesiony zostanie limit osób w sklepach, restauracjach, kawiarniach i barach. Obowiązuje jednak zasłanianie nosa i ust oraz zachowanie społecznego dystansu.
 • Nie będzie obowiązywał także limit wiernych w kościołach.
 • Od 30 maja będzie można organizować zgromadzenia publiczne do 150 osób na świeżym powietrzu. Warunkiem jest zakrywanie nosa i ust lub utrzymanie społecznego dystansu.
 • Od 6 czerwca, z uwzględnieniem wymogów sanitarnych, będą mogły zostać otwarte instytucje kultury, jak teatry, kina, opery, filharmonie, a także baseny, siłownie, kluby fitness czy parki rozrywki. Dyskoteki w dalszym ciągu pozostaną zamknięte.
 • Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, o możliwości organizacji wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób.

- Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządowej.

- W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Gdzie będzie trzeba nosić maseczki?

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

- Obecnie transmisji poziomej w naszym kraju jest niewiele. Dlatego możemy znieść obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu - mówił minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

- To nie oznacza jednak końca epidemii - podkreślił również minister Szumowski.

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Dane dzień po dniu: l...

Galerie handlowe w Koszalinie znów czynne [ZDJĘCIA]

Parki i lasy otwarte. Spacerowiczów w Koszalinie nie brakuje [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo