Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korzystasz z ulgowych biletów? Sprawdź, czy masz do tego prawo

(mas)
archiwum
W przeciwnym razie może Cię spotkać przykra niespodzianka, jak 22-letniego Jakuba z Koszalina. Chłopak zgłosił się do naszej redakcji. Rozżalony. Twierdzi, że czuje się potraktowany przez kontrolera MZK jak złodziej.

- Uczę się w szkole policealnej i byłem przekonany, że przysługują mi ulgowe przejazdy komunikacją miejską - mówi. - Kupowałem więc ulgowe bilety MZK. No i stało się. Zostałem sprawdzony przez kontrolera, który wlepił mi mandat, i to aż 145 złotych. Nie chciał słuchać tłumaczenia. Stwierdził, że mi ulga nie przysługuje i powinienem korzystać z normalnych biletów. Byłem w MZK, byłem też w firmie "Urban System" i usłyszałem to samo. Nie rozumiem tego. Przecież ja się uczę, nie pracuję, nie mam dochodu. A że mam więcej niż 21 lat - wcześniej też byłem sprawdzany, już po ukończeniu 21. roku życia i jakoś nikt mi nie powiedział, że takie są zasady.

Jerzy Banasiak, rzecznik Miejskiego Zakładu Komunikacji, powołuje się na uchwałę Rady Miejskiej w Koszalinie. - To z niej wynika, kto może korzystać z ulg, a kto z darmowych przejazdów, a kto musi kupować normalny bilet - mówi rzecznik. - Niestety, nieznajomość prawa szkodzi. I kara jest taka sama - obojętnie, czy ktoś jedzie w ogóle bez biletu, czy niesłusznie korzysta z ulgi, zapłaci taki sam mandat, jak za jazdę na gapę. Warto przy tym zapłacić karę od ręki, bo wówczas mandat jest zmniejszany o połowę, jak wpłata jest w ciągu tygodnia - to o 30 procent.

Gdy sięgniemy po informację o ulgach, to dowiemy się, że z "połówki" mogą korzystać studenci, uczniowie SP, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i policealnych do 21. roku życia, dzieci od 4 lat do czasu pójścia do szkoły, emeryci, renciści, kombatanci i osoby represjonowane.

Dość obszerna jest też grupa uprawnionych do darmowych kursów MZK, to m.in.: parlamentarzyści, dzieci do 4. roku życia, osoby po 70., inwalidzi wojenni i wojskowi i ich opiekunowie, osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym , niewidome, uczniowie szkół specjalnych (na trasie dom - szkoła), dzieci niepełnosprawne do 16. roku życia i ich opiekunowie (na trasie dom - szkoła), młodzież niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym i lekkim do 24. roku życia i ich opiekunowie, pracownicy i emeryci z MZK i ich rodziny, zasłużeni honorowi dawcy krwi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!