Koszalin 2018 - jaki jest stan miasta? O tym będzie publiczna debata

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Zgłoszenia mieszkańców Koszalina, którzy chcą wziąć udział w debacie i zbiorą wymaganą liczbę podpisów, przyjmowane są do 17 czerwca w Biurze Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego
Zgłoszenia mieszkańców Koszalina, którzy chcą wziąć udział w debacie i zbiorą wymaganą liczbę podpisów, przyjmowane są do 17 czerwca w Biurze Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego Radek Koleśnik
Według nowych przepisów każdy włodarz musi teraz przygotować raport o stanie swojej gminy. Taki raport przygotował też prezydent Koszalina.

- Dokument ten ma dwa podstawowe zadania - zwraca się na wstępie prezydent Piotr Jedliński do mieszkańców.

- Po pierwsze jest podsumowaniem i swoistą retrospekcją sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie Koszalin. Dlatego odnosimy się do minionego, 2018 roku.

Znaleźć tu można zestawienie polityk, programów, strategii realizowanych w mieście w tym czasie, czy też zestawienie uchwał podjętych przez Radę Miejską w Koszalinie. Aby stworzyć możliwość szerszego spojrzenia na nasze miasto, mogą się także Państwo zapoznać z raportem z realizacji Strategii Rozwoju Koszalina za 2018 r. To jedna strona medalu. Z drugiej pragnę, aby mieszkańcy Koszalina aktywnie uczestniczyli w określaniu potrzeb, problemów, celów i działań, które przyświecać mają funkcjonowaniu naszego miasta - czytamy.

A dalej? Dalej jest już wiele stron wypełnionych tabelami, wykresami, wnioskami, informacjami. Trzeba czasu i cierpliwości, by się z tym wszystkim zapoznać. Ale warto.

Z raportu dowiemy się m. in., że w 2018 r. długość nowo wybudowanych dróg nie zwiększyła się, ale już dalej jest o tym, że od 2012 r. łącznie wybudowano 4,405 km nowych dróg oraz, że w 2018 przebudowano 2,384 km dróg, a od od 2016 przebudowano łącznie 8,8 km. W 2018 wybudowano w Koszalinie 8,1 km nowych tras rowerowych, a od 2012 wybudowano ich łącznie 25,1 km.

Przeczytamy także m. in., że w 2018 r. stopa bezrobocia w Koszalinie wyniosła 5%. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Koszalinie w stosunku do średniej krajowej wyniosło w 2017 r. 88,3% (to nieznaczny spadek w porównaniu z rokiem 2016).

Wielkość wpływów do budżetu miasta z tytułu podatków od osób fizycznych - PIT corocznie wzrasta. W 2018 wyniosła 153,7 mln zł; z tytułu podatków od osób fizycznych - CIT także wzrosła i jest o 1,3 mln zł wyższa od wartości bazowej z 2012; wpływy z podatku CIT w 2018 wyniosły 7,9 mln zł.

W 2018 powstało 6 nowych firm w podstrefie Koszalin SSSE. Powierzchnia miejskich terenów sprzedanych z przeznaczeniem pod inwestycje o funkcji produkcyjno -usługowej wzrosła w porównaniu do 2017 i wyniosła 5,85 ha, z tego 1,6331 ha to powierzchnia sprzedana w właśnie w podstrefie Koszalin SSSE.

Raport to jeszcze wiele innych danych choćby z zakresu oświaty, turystyki, czy kultury.

Debata o stanie gminy odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej 18 czerwca.

Zobacz także Dni Koszalina 2019. Tort dla mieszkańców

POLECAMY TAKŻE

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie