MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin gospodarzem VII Bałtyckiego Konkursu Chórów „Pomerania Cantat” [ROZMOWA]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 7 lat
8 czerwca zjadą chóry z całej Polski. W tym roku Koszalin będzie gospodarzem VII Bałtyckiego Konkursu Chórów „Pomerania Cantat” Koszalin-Słupsk. To okazja, by posłuchać muzyki chóralnej w najlepszym wykonaniu. Co ważne — wstęp na przesłuchania i koncert finałowy jest wolny.

Festiwal, który zamiennie organizują Koszalin i Słupsk swój początek miała w 2025 roku. W dotychczasowych edycjach wzięło udział 82 zespoły i oceniało go 18 jurorów – profesorów polskich uczelni muzycznych oraz profesor  z Litwy. - Zarówno chóry, jak i jurorzy zgodnie podkreślają wyjątkowy charakter konkursów koszalińskich ze względu na znakomite walory akustyczne sali koncertowej Filharmonii Koszalińskiej. Po każdym konkursie docierają do nas z Polski bardzo pozytywne echa z wielu środowisk chóralnych oraz muzycznych ośrodków akademickich - mówi Radosław Wilkiewicz, dyrektor konkursu, a na co dzień dyrygent Chóru PK „Canzona”.

Udział w konkursie jest dla zespołów chóralnych nie tylko przeżyciem artystycznym, ale przede wszystkim możliwością konfrontacji  własnych umiejętności wokalnych z innymi zespołami. Biorą w nim udział zarówno zespoły o wysokich umiejętnościach wykonawczych, jak i te rozwijające się i aspirujące do poziomu tych pierwszych. W tym roku wykonawców oceniać będzie jury, w którego składzie znalazł się prof. Marek Gandecki – Akademia Muzyczna w Poznaniu, prof. Monika Wilkiewicz – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, dr. hab. Sylwia Fabiańczyk-Makuch prof. Akademii Sztuki w Szczecinie.

„Pomerania Cantat” organizowany jest w 5 kategoriach: chórów szkolnych, dorosłych i seniorów, otwartej wiekowo oraz zespołów wokalnych. Uczestnicy oceniani są przez wybitnych znawców sztuki chóralnej, dyrygentów, profesorów akademii muzycznych. Uczestnictwo w konkursie jest dla  chórów jednym z najważniejszych elementów rozwoju a ocena czy uwagi jury lub ewentualne uzyskanie wysokiego miejsca w rywalizacji stanowią nieocenioną wartość motywacyjną dla chórzystów i dyrygenta, a także podnoszą prestiż reprezentowanych przez nich instytucji, środowisk i miejscowości.

- Od początku konkursu, mając na sercu ideę propagowania polskiej muzyki narodowej utworzyliśmy dodatkową konkurencję: wykonanie utworu lub opracowania utworu Stanisława Moniuszki, patrona Filharmonii Koszalińskiej. Za najlepsze wykonanie zespoły uzyskują Laur Moniuszkowski w każdej kategorii. W nadchodzącej edycji proponujemy również zespołom rywalizację w ramach wykonania utworu w języku kaszubskim i uzyskania w kategorii Lauru Kaszubskiego — zdradza nasz rozmówca.

Program konkursu:

  • 8 czerwca, godz. 18:00 Przesłuchania konkursowe i koncert festiwalowy (Chór Pomerania Cantat Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie, Chór PK Canzona)
  • 9 czerwca,

godz. 10:00 -14:00 Przesłuchania konkursowe
godz.16:30 Ogłoszenie wyników, koncert laureatów

Koncerty i przesłuchania odbędą się Filharmonii Koszalińskiej, która jest współorganizatorem wydarzenia. Organizacje konkursu wsparli też: Prezydent Miasta Koszalina, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Politechnika Koszalińska, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński