Koszalińscy strażnicy miejscy podsumowali rok służby

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Straż Miejska w Koszalinie pracuje przez 7 dni w tygodniu, w godz. 7 – 22. Funkcjonariusze spracują w systemie trzyzmianowym. W związku z wakatami, dziś w rejonach służbowych pracuje 18 funkcjonariuszy.
Straż Miejska w Koszalinie pracuje przez 7 dni w tygodniu, w godz. 7 – 22. Funkcjonariusze spracują w systemie trzyzmianowym. W związku z wakatami, dziś w rejonach służbowych pracuje 18 funkcjonariuszy. archiwum
W roku 2022 służba dyżurna Straży Miejskiej w Koszalinie przyjęła 6 tys. 874 zgłoszenia od mieszkańców Koszalina. Na podstawie zgłoszeń oraz w trakcie pełnionych służb patrolowych strażnicy podjęli łącznie 12 tys. 84 kontrole i interwencje. Czego najczęściej dotyczyły?

Straż Miejska została powołana w Koszalinie w listopadzie 1991 roku. - W ubiegłym roku w formacji było 25 etatów strażniczych, a od stycznia bieżącego roku, w związku z powiększeniem miasta o Kretomino oraz część Starych Bielic liczba etatów zwiększyła się o dwa – wskazuje Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie. Na wyposażeniu służby jest pięć samochodów, w tym dwa elektryczne, strażnicy mają też cztery rowery i jeden bezzałogowy statek powietrzny, czyli dron.

Koszalin jest podzielony na sześć rejonów służbowych strażników miejskich. Do każdego przypisanych jest od dwóch do czterech funkcjonariuszy. Do ich zadań należy przede wszystkim dbanie o ład i porządek, ale też kontakt z mieszkańcami, zarządcami budynków, instytucjami odpowiedzialnymi za stan infrastruktury miejskiej.

- Strażnik rejonowy, niczym dzielnicowy w policji, musi znać miejsca, gdzie może lub dochodzi do zaruszania przepisów porządkowych. Do jego zadań należy realizacja zgłoszeń, które wpływają od mieszkańców do służby dyżurnej, jak również reagowanie na zgłoszenia przekazywane w trakcie bezpośrednich kontaktów z koszalinianami. Współpraca z mieszkańcami jest niezbędnym elementem w skutecznym i szybkim rozwiązywaniu problemów – podkreśla komendant Simiński.

W 2022 roku strażnicy interweniowali ponad 12 tys. razy. To oznacza, że na jednego funkcjonariusza Straży Miejskiej w Koszalinie przypadało średnio 575,42 kontroli i interwencji. W 5194 przypadkach mundurowi zakwalifikowali czyny zabronione jako wykroczenia. Wobec 2340 sprawców mundurowi zastosowali środki oddziaływania wychowawczego, a na 2101 osób nałożyli mandaty karne na łączną kwotę 234 tys. 830 zł. W porównaniu do roku poprzedniego procentowy udział sprawców, na których nałożono grzywny wzrósł o 25,28 proc. W roku 2022 w porównaniu do roku 2021 zmieniła się kwota średniego mandatu. W roku 2022 średni mandat opiewał na kwotę 111,77 zł, a w roku 2021 wynosił 104,97 zł.

Jakie wykroczenia popełniane są w Koszalinie najczęściej?

- Wzorem lat ubiegłych, mieszkańcy miasta najczęściej zgłaszali problemy związane z naruszeniami przepisów ruchu drogowego lub innych przepisów porządkowych, np. wjazd pojazdem silnikowym do lasu, czy niszczenie zieleni poprzez parkowanie pojazdu. Na podstawie otrzymanych zgłoszeń oraz w trakcie codziennych służb patrolowych strażnicy podjęli 7854 kontrole i interwencje związane z ruchem drogowym – informuje szef koszalińskich strażników.

W 2039 przypadkach zastosowali wobec sprawców wykroczeń środki oddziaływania wychowawczego. Na 1786 osób nałożyli grzywny na łączną kwotę 198 tys. 640 zł, a 25 spraw skończyło się wnioskami o ukaranie do Sądu Rejonowego w Koszalinie. Strażnicy wydali też 37 dyspozycji usunięcia pojazdu z drogi na koszt właściciela.

Kolejnym problemem są pojazdy nieużywane, a zaparkowane na terenie miasta. - Bardzo często są to pojazdy pozbawione tablic z numerem rejestracyjnym. W roku 2022 strażnicy podjęli 178 takich spraw. W 128 przypadkach pojazdy zostały doprowadzone do stanu używalności lub zostały usunięte bezpośrednio przez właścicieli. W 50 przypadkach strażnicy wydali dyspozycje usunięcia pojazdów – mówi Piotr Simiński.

130 kontroli dotyczyło parkowania na miejscu dla osób z niepełnosprawnością - na 23 sprawców wykroczeń nałożono mandaty na łączną kwotę 18 tys. 400 zł, a w 1 przypadku sprawa trafiła do sądu.

Narzędziem używanym przez strażników w działaniach z zakresu czuwania nad porządkiem i kontrolą w ruchu drogowym są urządzenia do blokowania kół pojazdów. W roku 2022 strażnicy zastosowali je w 414 przypadkach.

Kolejny obszar, w którym strażnicy mają sporo pracy, to sprawy związane z zagrożeniem życia i zdrowia, czynami nieobyczajnymi, zakłócaniem ładu, porządku i spokoju publicznego. W tym temacie strażnicy podjęli 2384 interwencje, a 237 z nich zakończyło się mandatami na łączną kwotę 27 tys. 550 zł. - Najwięcej zgłoszeń mieszkańców dotyczyło zakłócenia porządku publicznego i spokoju. Następną grupą były zgłoszenia dotyczące zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego, najczęściej dotyczyły osób będących pod wpływem alkoholu, które swoim zachowaniem stwarzały zagrożenie. W wyniku podjętych czynności do miejsca zamieszkania lub miejsca wytrzeźwienia strażnicy doprowadzili 599 osób – wylicza komendant Simiński.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Koszalinie prowadzili też kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych - w 2022 r. było ich 139.

Kolejnym obszarem działalności Straży Miejskiej są zagadnienia związane z ochroną środowiska i gospodarką odpadami - zarówno z utrzymaniem czystości, nielegalnym składowaniem odpadów, jak również sprawy związane z ochroną powietrza. Na podstawie zgłoszeń od mieszkańców oraz czynności służbowych strażnicy podjęli 722 kontrole i interwencje. Ujawnili 130 sprawców wykroczeń, a w 74 przypadkach nałożyli na nich grzywny na łączną kwotę 10 tys. 160 zł. 198 kontroli i interwencji dotyczyło spalania śmieci.

Podsumowując rok 2022 nie można pominąć działań związanych ze zwierzętami – interwencji takich było 798, a dotyczyły zarówno zwierząt domowych, jak i dzikich.

Działania profilaktyczne i edukacyjne, interwencje w sprawach awarii technicznych, zabezpieczenia uroczystości i imprez masowych, współpraca z Radami Osiedli – zakres obowiązków strażników miejskich jest duży. - Zaangażowanie oraz doświadczenie i profesjonalizm funkcjonariuszy pozwoliły w roku 2022 na zrealizowanie zadań z zakresu ochrony i porządku publicznego zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Koszalina. Miernikiem prawidłowości funkcjonowania, oczekiwań społecznych oraz budowania zaufania społecznego koszalińskiej jednostki jest liczba zgłoszeń kierowanych do Straży Miejskiej w Koszalinie – podsumowuje Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie.

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie