Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalińska policja przypomina: nieletnim nie wolno sprzedawać energetyków

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Od pierwszego stycznia za sprzedawanie napojów energetycznych nieletnim grozi kara do 2 tysięcy złotych.
Od pierwszego stycznia za sprzedawanie napojów energetycznych nieletnim grozi kara do 2 tysięcy złotych. archiwum polskapress
Właśnie wszedł w życie zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim. Nowe przepisy zakazują ponadto ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, także w automatach. Za sprzedaż energetyka osobie poniżej 18-go roku życia grozi kara do 2 tysięcy złotych grzywny.

Co piąte dziecko w wieku 3-10 lat sięgnęło już po napój energetyczny. W przypadku nastolatków to aż 80 proc., z czego większość pije je regularnie - wynika z danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Picie energetyków, czyli napojów z tauryną i kofeiną w składzie ma długą listę skutków ubocznych - w tym silne uzależnienie, problemy z koncentracją, choroby nerek.

Od pierwszego stycznia za sprzedawanie takich produktów nieletnim grozi kara do 2 tysięcy złotych. Za produkowanie lub sprowadzanie nieodpowiednio oznaczonych napojów grozi zaś grzywna w wysokości do 200 tysięcy złotych.

Monika Kosiec, oficer prasowy koszalińskiej policji, przypomina: - W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego, sprzedawca w sklepie powinien zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy.

Rzecznik zapowiada też, że policjanci będą kontrolować przestrzeganie tego zakazu w sklepach.

- Zasady są takie same jak przy kontroli zakazu sprzedawania nieletnim alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Przepisy

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół i innych placówek oświatowych (na przykład w przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

Ustawa określa, co uznaje się za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według tej definicji jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".

Ustawa nakłada na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera