Kram wygrał w sądzie z Bayer Full

  Kram wygrał w sądzie z Bayer Full

  Rajmund Wełnic rajmund.welnic@gk24.pl

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Mecenas Mirosław Wacławski prezentuje płytę zespołu „Bayer Full”, na której znalazł się utwór szczecineckiej grupy „Kram”.

  Mecenas Mirosław Wacławski prezentuje płytę zespołu „Bayer Full”, na której znalazł się utwór szczecineckiej grupy „Kram”. ©Fot. Rajmund Wełnic

  Słynny zespół disco polo "Bayer Full" wykonywał jako własną piosenkę szczecineckiej grupy "Kram". Przyjdzie mu za to zapłacić.
  Mecenas Mirosław Wacławski prezentuje płytę zespołu „Bayer Full”, na której znalazł się utwór szczecineckiej grupy „Kram”.

  Mecenas Mirosław Wacławski prezentuje płytę zespołu „Bayer Full”, na której znalazł się utwór szczecineckiej grupy „Kram”. ©Fot. Rajmund Wełnic


  KRAM

  KRAM


  Zespół "Kram" zdobył sporą popularność w latach 70. ubiegłego wieku. Tworzyli go muzycy ze Szczecinka m.in. Ryszard Pokorski, Wojciech Nowak, Roman Koenigsmann i Andrzej Wilkisz. Grupa czerpała z rocka, reggae i tzw. brzmienia filadelfijskiego. Koncertowali m.in. z legendarną węgierską Omegą, Niemenem, Skaldami i SBB. Piosenki gościły na listach przebojów. W latach 80. zespół występował w Niemczech. Potem drogi członków "Kramu" się rozeszły, choć większość do dziś jest związana z muzyką. Obok "Lombardu" to najbardziej znany w kraju zespół ze Szczecinka. Strona internetowa zespołu: www.kram.keys.pl  Przed sądem w Płocku zakończył się właśnie proces, jaki liderowi grupy "Bayer Full" Sławomirowi Świerzyńskiemu wytoczył Wojciech Nowak, perkusista i wokalista zespołu "Kram" ze Szczecinka.
  Poszło o piosenkę "Życzę Ci szerokiej drogi", którą "Kram" nagrał w roku 1979. - Ku swemu zaskoczeniu mój klient usłyszał ją jakiś czas temu jako utwór "Koniczynka" zespołu Bayer Full, gwiazdy disco polo - mówi mecenas Mirosław Wacławski, pełnomocnik Wojciecha Nowaka. - W tekście zmieniono dosłownie kilka słów. Muzyka, której autorem był pan Nowak, była ta sama.

  Zanim szczecinecki muzyk, obecnie mieszkający w Niemczech, wytoczył proces, sprawdził, że wcześniej z "Bayer Fullem" podobny problem miał autor słów piosenki. W tamtym wypadku tekściarz otrzymał jednak pewną kwotę bez sprawy sądowej. - Przez pewien czas my także prowadziliśmy korespondencję z panem Świeżyńskim - mówi mecenas Wacławski. - Zespół tłumaczył się, że jeden z członków, gdy był w wojsku, usłyszał kiedyś piosenkę, ale myślał, że to melodia ludowa lub tradycyjna i tak ją podpisywano na płytach. Gdy okazało się, że to utwór "Kramu", zespół wycofał go ze swojego repertuaru. Piosenka wciąż jednak ukazywała się na różnych płytach, ostatnio np. na krążku "The Best Bayer Full" - mecenas pokazuje płytę.

  BAYER FULL

  BAYER FULL


  "Bayer Full" to jedna z gwiazd przeżywającego renesans disco polo. Zespół powstał w połowie lat 80. Gra muzykę lekką, łatwą i przyjemną. Najbardziej znane przeboje to "Majteczki w kropeczki", "Wszyscy Polacy", czy "Blondyneczka". Krytycy je miażdżą, na koncerty zaś walą tłumy. Grupa wydala 15 płyt, które sprzedały się w nakładzie 2,5 miliona egzemplarzy!  Przedstawiciele "Bayer Fulla" wyjaśniali w sądzie, że nie mają nic wspólnego z tym wydawnictwem, tak jak z wieloma innymi, którymi piraci zalewają rynek żerując na popularności zespołu. Z kolei wytwórnia płyt tłumaczyła się, że prawa do utworu zamieszczonego na CD kupiła jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku od innej wytwórni.

  Wojciech Nowak domagał się zadośćuczynienia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Płocki sąd uznał jego racje, choć kwotę rekompensaty od "Bayer Fulla" zmniejszył o połowę. Wyrok jest jeszcze nieprawomocny.

  - Wystąpiłam o uzasadnienie wyroku. Gdy je otrzymamy, podejmiemy decyzję o ewentualnej apelacji - powiedziała nam mecenas Iwona Dresperat, prawnik "Bayer Fulla". - Nie chciałabym zdradzać naszej linii postępowania, mogę powiedzieć, że planujemy złożenie zawiadomienia do prokuratury, że bez naszej wiedzy i zgody wydano płytę z utworami zespołu - kończy.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (2)

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecinka

  Wideo ze Szczecinka

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.