Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kremacja zwłok w Koszalinie coraz popularniejsza. Nie chodzi tylko o pieniądze

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Patrząc z perspektywy koszalińskiej, liczba kremacji z roku na rok jest coraz większa
Patrząc z perspektywy koszalińskiej, liczba kremacji z roku na rok jest coraz większa Radek Koleśnik
Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To dobra okazja, by przyjrzeć się temu, jak wygląda kwestia pochówków w Koszalinie. Czy w ostatnim czasie, w związku z drastycznymi podwyżkami dóbr i usług wszelakich, zmieniły się zwyczaje mieszkańców organizujących ostatnie pożegnanie swoim bliskim? Która metoda pochówku, w ramach obowiązujących przepisów, jest popularniejsza: tradycyjny pochówek w trumnie, czy kremacja zwłok?

Patrząc z perspektywy koszalińskiej, liczba kremacji z roku na rok jest coraz większa. - W porównaniu do lat ubiegłych w chwili obecnej jest na poziomie powyżej 50 procent w porównaniu do wszystkich pochówków - przyznaje Agata Madalińska-Zając, kierownik Administracji Cmentarza Komunalnego w Koszalinie. - Na koniec roku 2019 ilość kremacji była na poziomie 41,44 procent. W 2020 ilość procentowa kremacji wynosiła 48 procent, a w 2021 to kolejny wzrost, do 49,18 procent. W pierwszym półroczu 2022 roku kremacje stanowią już 53 procent wszystkich pogrzebów. Jak widać cyklicznie zainteresowanie taką formą pochówku rośnie. Obecnie każdego miesiąca kremacje stanowią od 51 do nawet 55 procent - dodaje kierowniczka.

Znaczny wzrost cen gazu spowodował, że obie dopuszczalne formy pochówku są zbliżone cenowo. - Niemniej jednak utrzymanie grobu, mycie pomnika, eksploatacja, opłaty itp. wychodzą korzystnie, co wpływa również na decyzję osób bliskich przy pochówku - mówi nam Agata Madalińska-Zając, nie ukrywając przy tym, że w wielu przypadkach jest to argument przeważający. Przy późniejszym dbaniu o miejsca pochówku osób skremowanych ludzie oszczędzają też swój czas. Ale z racji mniejszego obszaru do zagospodarowania taniej wychodzi też sam pomnik/płyta, a do tego opłaty za miejsca urnowe są pobierane bezterminowo. - Przy ekshumacjach i przenoszeniu zmarłych z urną jest o wiele prostsza forma i przygotowanie dokumentacji - uzupełnia nasza rozmówczyni.

Jak kształtują się ceny za podstawową usługę pogrzebową, tzn. pochówek w trumnie i kremację? Jak słyszymy w Administracji Cmentarza Komunalnego w Koszalinie, są to kwoty zbliżone i zależne od tego, czego rodzina sobie życzy w ramach usługi. Koszty podstawowych pochówków kształtują się na poziomie od 5 000 do 6 000 złotych z opłatami na cmentarzu. Przy pochówkach w grobach murowanych te kwoty znacznie rosną, plasując się na poziomie powyżej 10 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera