Krok po kroku odkrywa przeszłość karlińskiego kościoła

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Celem prowadzonych już i planowanych badań jest próba rekonstrukcji poszczególnych faz budowlanych średniowiecznego kościoła w Karlinie.
Celem prowadzonych już i planowanych badań jest próba rekonstrukcji poszczególnych faz budowlanych średniowiecznego kościoła w Karlinie. Fot. FB Towarzystwa Miłośników Karlina
Kustosz Muzeum Ziemi Karlińskiej, współtwórca Towarzystwa Miłośników Karlina, odtwarza historię budowy karlińskiej świątyni. Kolejny etap jego badań otrzymał wsparcie z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie dofinansował przeprowadzenie badań dendrochronologicznych więźby dachowej oraz dzwonnicy w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Karlinie. Wspólny projekt Towarzystwa Miłośników Karlina i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań otrzymał 6 tys. zł dotacji.

- Badania dendrochronologiczne więźby dachowej oraz dzwonnicy uzupełnią przeprowadzone już wcześniej badania architektoniczne, na które otrzymaliśmy stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Krystian Zalewski, kustosz Muzeum Ziemi Karlińskiej. - Mury już przebadaliśmy. W tej chwili przeprowadzamy inwentaryzację na potrzeby badań architektonicznych więźby. Najpewniej w sierpniu wykonamy badania dendrochronologiczne.

Ta metoda datowania zabytków drewnianych polega na analizie wzoru przyrostów rocznych (słojów) drzew i pozwala określić wiek z próbek drewna z dokładnością przynajmniej do roku, a czasem nawet co do sezonu. Wynik badań może potwierdzić ciekawostkę historyczną. Źródła podają, że obecny kościół został wzniesiony w 1510 roku. przez ówczesnego burmistrza Clausa Rinkholda w miejscu wcześniejszego kościoła, który spłonął w 1409 roku. Z badań wynika, że część poprzedniej budowli mogła się jednak zachować. Czy przetrwała pożar w 1685 roku, zniszczenia podczas przemarszów i kwaterowania wojsk francuskich w 1807 roku? W odpowiedzi na te pytania pomóc ma właśnie dokładna metoda datowania zabytków, czyli badania dendrochronologiczne.

Zobacz także: Poseł Radosław Lubczyk (Koalicja Polska) o sytuacji w Polskim Radiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie