MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krok po kroku odkrywa przeszłość karlińskiego kościoła

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Celem prowadzonych już i planowanych badań jest próba rekonstrukcji poszczególnych faz budowlanych średniowiecznego kościoła w Karlinie.
Celem prowadzonych już i planowanych badań jest próba rekonstrukcji poszczególnych faz budowlanych średniowiecznego kościoła w Karlinie. Fot. FB Towarzystwa Miłośników Karlina
Kustosz Muzeum Ziemi Karlińskiej, współtwórca Towarzystwa Miłośników Karlina, odtwarza historię budowy karlińskiej świątyni. Kolejny etap jego badań otrzymał wsparcie z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie dofinansował przeprowadzenie badań dendrochronologicznych więźby dachowej oraz dzwonnicy w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Karlinie. Wspólny projekt Towarzystwa Miłośników Karlina i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań otrzymał 6 tys. zł dotacji.

- Badania dendrochronologiczne więźby dachowej oraz dzwonnicy uzupełnią przeprowadzone już wcześniej badania architektoniczne, na które otrzymaliśmy stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Krystian Zalewski, kustosz Muzeum Ziemi Karlińskiej. - Mury już przebadaliśmy. W tej chwili przeprowadzamy inwentaryzację na potrzeby badań architektonicznych więźby. Najpewniej w sierpniu wykonamy badania dendrochronologiczne.

Ta metoda datowania zabytków drewnianych polega na analizie wzoru przyrostów rocznych (słojów) drzew i pozwala określić wiek z próbek drewna z dokładnością przynajmniej do roku, a czasem nawet co do sezonu. Wynik badań może potwierdzić ciekawostkę historyczną. Źródła podają, że obecny kościół został wzniesiony w 1510 roku. przez ówczesnego burmistrza Clausa Rinkholda w miejscu wcześniejszego kościoła, który spłonął w 1409 roku. Z badań wynika, że część poprzedniej budowli mogła się jednak zachować. Czy przetrwała pożar w 1685 roku, zniszczenia podczas przemarszów i kwaterowania wojsk francuskich w 1807 roku? W odpowiedzi na te pytania pomóc ma właśnie dokładna metoda datowania zabytków, czyli badania dendrochronologiczne.

Zobacz także: Poseł Radosław Lubczyk (Koalicja Polska) o sytuacji w Polskim Radiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński